Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 29-07-12, 19:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε μου τα χουμε ξαναπει, εχω διαβασει φυσικα ενα σωρω θεματα σχετικα, ομως απο τη στιγμη που η πραγματικοτητα μο δειχνει ατι διαφορετικο, και μαλιστα παρα πολλες φορες και σε ολες τις εποχες (δυο ειναι βασικα) πως μπορω να δεχτω ολα αυτα οποιος κι αν τα εχει γραψει?

Αν δεν ημουν 100% σιγουρος για αυτα που λεω εννωειται δε θα τα διεδιδα, ειναι ψαρακι που το υπερ-αγαπαω και θεωρω οτι σαν ειδος του χρωσταμε παρα πολλα για τα δεινα που εχει περασει στα χερια μας, και μιλαω για splender κι οχι για καποιο αλλο ειδος betta.

Οπως εχω ξαναπει 8ρι υπαρχει στους ορυζωνες, για λιγο διαστημα οταν ξεκιναει η περιοδος των βροχων αλλα δεν κραταει για πολυ (δεν αποκλειεται να ειναι ενα peack μερικων ωρων η ισως ημερων) αλλα δεν γνωριζω αν επηρρεαζει ολο τον ορυζωνα, και επισεις εχω την ενυτυπωση πως αυτο συμβαινει απο τις βλακειες και τα σκουπιδια που παρασερνει η βροχη (εχε υπ οψη σου οτι οι Ασιατες καινε ολα τους τα σκουπιδια μεχρι και μπαταριες ...πλακα πλακα μη εχοντας αλλο τροπο να πεταξω καπου τα σκουπιδια μου οταν εμενα εκει κι εγω αυτο εκανα οπως ολοι, δεν υπαρχει δημος και σκουπιδιαρικα ουτε χωματερες... )

Και παλι για να ειμαστε οσο πιο σιγουροι μπορουμε οτι οι συνθηκες που του δινουμε του αρεσουν κι ολας λεω γυρω στο 6.4-6.5 που συμφωνουμε ολοι τελικα οτι ειναι ενα ph αποδεκτο αλλα οχι μακροχρονια εκθεση σε 7ρια η πολυ χειροτερα 8ρια
-------------------------
btw βλεπω στο link σου αναφερει πολλους βιοτοπους, μεχρι και Νοτιου Αμερικης -δε γνωριζα οτι υπαρχουν εκει betta splenders, για Ασια ηξερα- αλλα εκτος απο κατι γνωστα μεγαλα καναλια δεν αναφερει τιποτα για Ινδονησια, Φιλιππινες, Κινα (οκ στην Κινα ξερουμε πως μεταφερθηκαν, βοηθησαν οι συγχομπυστες σε αυτο, το θεμα ειναι πως εστω και με ανθρωπινη "βοηθεια" κατοικουν κι εκει), Μπαγκλαντες κτλ, κι ομως εκτος απο την Ταιλανδη που ειναι η "παραδοσιακη πατριδα του" ειναι πολυ πιο διαδεδομενοι στις Φιλιππινες απο οπουδηποτε αλλου μια και τους "ψαρευουν" ειτε για ενυδρεια (1%) ειτε για μαχες και στοιχηματα (99%)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-07-12 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01789 seconds with 11 queries