Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-04-24, 00:08
ATEMVEGETA Ο χρήστης ATEMVEGETA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2023
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Τοποθέτιση υαλοβάμβακα σε Eheim Liberty 75

Καλησπέρα! Χρησιμοποιώ το φίλτρο Eheim Liberty 75 στο ενυδρείο μου. Το εσωτερικό του είναι έτσι.

Για να τοποθετήσω το βιολογικό υλικό έκοψα το μπλε σφουγγάρι στη μέση (οριζόντια), συμπίεσα τα 2 κομμάτια προς τα πάνω και προς τα κάτω αντίστοιχα και έβαλα το διχτάκι με το βιολογικό στη μέση, όπως φαίνεται στην φωτογραφία.



Αποφάσισα να βάλω και υαλοβάμβακα στο φίλτρο για καλύτερο καθαρισμό του νερού. Μου είπαν να το βάλω πάνω πάνω στο φίλτρο, δηλαδή πάνω από το σφουγγάρι. Έτσι όπως έχω στριμώξει όμως το βιολογικό ανάμεσα στα 2 σφουγγάρια, δημιουργείται αρκετή πίεση στις άκρες και δεν νομίζω ο υαλοβάμβακας να μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από το πρώτο σφουγγάρι. Θα συμπιεστεί πολύ και δεν νομίζω να γίνει σωστά.

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να υπάρχει κάποιο κενό ανάμεσα στο σφουγγάρι και το πάνω άκρο για να μπορέσει να μπει ο υαλοβάμβακας εκεί χωρίς να πιέζεται. Τι μπορώ να κάνω; Θα πείραζε αν έκοβα το μισό από το πάνω σφουγγάρι και να το αφαιρέσω ώστε να δημιουργηθεί χώρος έτσι, ή θα κάνω κάποια ζημιά στη βιολογία και στα βακτήρια; Είναι απαραίτητο να υπάρχει όλο το σφουγγάρι στο φίλτρο;

Ο υαλοβάμβακας που αγόρασα είναι αυτός:
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02460 seconds with 11 queries