Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-05-14, 11:23
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή VICTORIAN TANK

Φίλε μου Βασίλη καλή σου μέρα.Όπως λες στην υπογραφή σου ''γιατί ποτέ ένα δεν είναι αρκετό''!!! Για να τα φιλοξενήσεις προσωρινά το 200λιτρο είναι αρκετό.Για να μην είναι μόνα τους βάλε 2-3 κιχλίδες Malawi που να μην είναι κτητικές.Το νερό των δύο αυτών λιμνών είναι παρόμοιο και δεν θα έχουν πρόβλημα.Έχω κι εγώ από τη λίμνη 1 αρσενικό με 2 θηλυκά Yssichromis piceatus και τα διατηρώ σ'ένα Rio 180 μαζί με 4 labidochromis caeruleus (1m+3f) & 8 aulonocara marble peacock που τις πουλάω κιόλας για να το κάνω Βικτωριανό.Πολλές βικτωριανές κιχλίδες έχουν κηρυχθεί ως είδος υπό προστασία όπως οι δικές μου γι'αυτό είναι δύσκολο να βρούμε αρκετά είδη.Από την άλλη μεριά αν τα μαγαζιά έβλεπαν ενδιαφέρον για βικτωριανές κιχλίδες θα έφερναν με προπαραγγελία αλλά φαντάζομαι σε απαγορευτική τιμή.Εμένα σκοπός μου είναι να διαδώσω το είδος μέσω του χομπισμού κι αν κάποια στιγμή έβρισκα κάποια οργάνωση που ν' αναλάμβαναν τα έξοδα μεταφοράς να τους έστελνα γέννα για να τα μεγαλώσουν και να φτάσει το είδος πάλι στη λίμνη.Προτείνω όσοι από εμάς στο GAB έχουμε κάποια είδη να ανοίξω ένα θέμα με τίτλο ΕΧΩ ΒΙΚΤΩΡΙΑΝΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ και όπως κάναμε λίστα για τις συναντήσεις με copy - paste να φτιάξουμε μία όλοι μας για ν' αρχίσουν ευκολοτερα να κάνουν την εμφάνιση τους τα βικτωριανά ενυδρεία.Δες στον σύνδεσμο που παραθέτω τι κολυμπά στη λίμνη!!!

http://www.african-cichlid.com/Lake_Victoria.htm
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries