Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 28-02-09, 14:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις πολλα λογια πας στη δευτερη επιλογη και αφου πρωτα..

βαλεις απο κατω και στα πλαγια φελιζολ και μετα υαλοβαμβακα (οικοδομικο) για μονωση.
Αυτο θα γινει ετσι κι αλλιώς οταν αρχίσω το χτίσιμο


Εαν τελικα πας στη δευτερη επιλογη θα μπορουσες (λεω εγω τωρα) να βαλεις και θερμοστατη, δοκιμαστικα τουλαχιστον για να δεις πως παει.
Τι θερμοστατη να βαλω σε τοσα λιτρα?

Και αφου σκοπος σου σε μια τοσο μικρη κατασκευη, ειναι τα ψαρια να μενουν εξω τον χειμωνα θα πρεπει να υπαρχει μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια τουλαχιστον 15 βαθμους οχι για τιποτε αλλο αλλα για να ταιζεις.
Και εγω αυτο θελω μια σταθερη για να ταΐζω.
Αλλα πως τη πετυχενω.

Σκέφτομαι να βαλω να καιει σιγα σιγα στο 1 μια μικρη θερμαστρα πετρελαίου που εχω και ετσι οπως θα ειναι κλειστος ο χωρος πιστευω να τον κρατώ σε καλα επίπεδα θερμοκρασιας.
Δεν ξερω ομως αν δουλεψει ετσι αυτη η σκεψη

Σε ενα σπιτακι που εχω εξω στην αυλη εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα στο οποιο εχω 2 common με ενα θερμοστατη 300 watt στους 22 βαθμους και κραταει τη θερμοκρασια αυτη ανετα.

Τις τελευταιες μερες η θερμοκρασια εδω στην περιοχη της Λευκωσιας πεφτει μεχρι στους +3 ενω στο ενυδρειο σταθερα στους 22

Εκει φυσικα μιλαμε για -8 αν καταλαβα καλα αλλα αν κλεισεις το χωρο και με τις μονωσεις που θα κανεις πιστευω θα τα καταφερεις. Ετσι κι'αλιως πριν μπουν ψαρια θα πρεπει να κανεις μια δοκιμη.

Τωρα αυτο με την θερμαστρα εγω δεν θα το εκανα με ολες αυτες τις μυρωδιες σε ενα μικρο κλειστο χωρο....αλλα θα εκανα ολα τα πιο πανω.


Ετσι κι'αλιως.......χειμωνας ειναι θα περασει...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries