Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 02-02-13, 17:45
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με το σκεπτικο σου ως κυνηγος.

Στη περιπτωση των ενυδρειων θα σου προτεινω να αναλογιστεις τα εξης:
1. Το ταισμα μεγαλων ψαριων σε ενυδρειο με μικροτερα ζωντανα ψαρια, δεν μοιαζει σαν να κυνηγας με το ψαροντουφεκο σε μια μικρη οικιακη πισινα?
Ειναι θεμιτο για το θηραμα κατι τετοιο?
Δεν του δινεις καμια πιθανοτητα επιβιωσης.
2. Δεν παιζει ρολο η νοημοσυνη του ζωντανου που προσφερεται ως τροφη?
Το ιδιο ειναι ενα ψαρι που το βλεπει και ο πιο ασχετος οτι το θηραμα καταλαβαινει οτι σε λιγο επερχεται οδυνηρος θανατος (γιατι ως συνηθως απο τα βιντεο που εχω δει, τα ψαρια δεν τα τρωνε ολοκληρα και πεθαινουν ακαριαια, αλλα λιγο λιγο) και το ιδιο ειναι μια artemia, το microworm η infusoria κλπ, που δεν εχουν αυτην την νοημοσύνη?
Εξαλλου, τα ψαρια οταν καταλαβαινουν οτι επερχεται ο θανατος, υπο κατασταση υπερβολικου στρες, απελευθερωνουν τοξινες.
Αυτο ειναι και το θεμα μια νεας επιστημονικης μελετης που ετοιμαζεται για τα ψαρια που αλιευονται, ετσι ωστε να βρεθουν τροποι να αποφευγεται για λογους υγειας (δικης μας ). Το ιδιο ισχυει και για την υγεια των ψαριων θηρευτων, (η μελετη αυτη αναφερθηκε απο το Σταματη στην πιτα για οποιον θυμαται).
3. Δεν παιζει ρολο η μεταφορα ασθενειων ή η προκληση τραυματισμων (πχ κατα την καταποση) απο τα θηραματα?
Και δεν μιλω μονο για τις κλασσικες ενυδρειακες ασθενειες, αλλα και για πιο προχωρημενες μελετες.
(Feeder fish should also not be fed as a staple, especially Goldfish as they have a heavy fat content and contain Thiaminase. Freshwater feeder fish must not be fed to Saltwater Fish at any point, they will offer little nutrition to Saltwater Fish and can lead to liver problems). http://www.theaquariumwiki.com/Feeder_Fish
If an animal eats raw animal flesh containing Thiaminase over a period of time of several months then thiaminase will break down the vitamin B1, an essential element of life and render it inactive. Therefore over time the health of your animal will suffer.
http://www.theaquariumwiki.com/Thiaminase

Θα μου πεις τωρα "και τι θα γινουν τα ψαρια θηρευτες που δεν μπορουν να τραφουν με τιποτα αλλο εκτος ζωντανης τροφης" ?
Εγω δεν θα τα εβαζα ποτε σε ενυδρειο, και δεν θα ειχα το προβλημα με τι να τα ταισω.
Αν μου δινοταν η δυνατοτητα να υιοθετησω ενα παιδακι, θα υιοθετουσα ενα νορμαλ παιδι ή θα υιοθετουσα το παιδι ενος κανιβαλου και ... "αναγκαστικά" θα σκοτωνα κοσμο για να το ταισω?
Συνφωνω απολυτα μακαρι ολοι να σκεφτοντουσαν καπως ετσι.. Για να δωσω κ παραδειγμα δειτε τον μονομαχο του chocolatepuma και τον δικο μου στην φωτογραφια του αβαταρ σε ποιον θα αρεσε να βλεπει ενα τοσο ωραιο ψαρι με τοσο ωραια χρωματα να γινετε τροφη κ να ποναει??
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries