Θέμα: ΨΥΞΗ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 10-05-04, 13:59
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Υπαρχουν καποια προιοντα τα οποια δουλευουν στην αρχη της ανταλλαγης θερμοκρασιας και εχει να κανουν με ψυχτρες και ανεμιστηρακια. Υπαρχει μια παρομοια συσκευη σε καποια μαγαζια στο ιντερνετ που δουλευουν ετσι. Αλλα η ψυχτρα ειναι εκτος του ενυδρειου, κολυμενη σε ενα πλαστικο μπετονι με λεπτα τοιχωματα στο οποιο κυκλοφορει νερο του ενυδρειου. Ετσι εχεις καποιο καλο ελενχο στην θερμοκρασια του νερου σου αλλα ποσο ελενχο εχεις θα πρεπει να το ψαξεις.

Θεωρητικα μια λυση ειναι να κοληθουν στην πλατη του ενυδρειου και να δεις τι θα κανει. Κατι θα κανει αυτοι ειναι σιγουρο, το ποσο θα μας καλυψει δεν το γνωριζω καθοτι δεν το εχω δει στην πραξη. Εχω ηδη τις πρωτες υλες να το δοκιμασω στο σπιτι μου πανω σε ενα ενυδρειο μικρο που εχω.

Τωρα εαν πας για λυσεις με ψυγειακη μικρο και τετοια , παιδια συγνωμη αλλα ειναι τελειως χαζο να μπλεξεις σε ολη αυτην την κατασταση. Χαμος πανου με καλωδια και σωληνες, με ενα μπογο τρελο μεσα στο σπιτι σου και τετοια αλλα χαρητωμενα. Τωρα να πω οτι επειδη δεν θα εχεις και θερμοστατη δεν θα μποριες να ελενχης τιποτα απο θερμοκρασια?Τα ψαρια θα παθουν σοκ απο το πανω κατω.Εδω μιλαμε για οσο γινεται σταθερες θερμοκρασιες και αυτο δεν γινεται με μεσοβεζικες λυσεις...

Δοκιμασμενη λυση για εμενα ειναι στανταρ το chiller ως η καλυτερη δυνατη. Το ανεμιστηρακι αλλα με ελενχτη θερμοκρασιας και οχι οποτε θελουμε εμεις,ετσι?Βεβαια εχουμε μεγαλη εξατμιση νερου αλλα ειναι η ποιο φθηνη μεθοδος.Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Το κλιματιστικο κανει δουλεια και σε εμας και στα ψαρακια μας και καθε σπιτι πρεπει να εχει τουλαχιστον 1.Αλλα εαν πας καπου για κανα 20 ημερο τι κανεις?Για τρογη με μια ταιστρα ολα καλα αλλα με το κλιματιστικο? Λογικα το κλεινεις και φευγεις αρα ψαχνεις και κατι αλλο για τοτε.

Τωρα το μονο που ισως λογικα να δουλεψει περα απο αυτα ειναι αυτο που σας ειπα παραπανω ειναι η λυση με τις ψυχτρες και τα ανεμιστηρακια.

Ενα παραδειγμα.
http://www.premiumaquatics.com/Merch...Code=Minichill

Παρακαλουνται τα τζινια του board να κανουνε την δουλεια τους και να μας ενοιμερωσουμε επι αυτου. Ισως σας προλαβω βεβαια....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries