Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-05-06, 09:48
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον σας!

Λοιπόν ακολουθούν φωτό:





Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία από την Τρίτη 09/05/06 και το αγόρασα για χρήση σαν καραντίνα, νοσοκομείο, γεννήστρα. Απλά σκέφτηκα ότι είναι κρίμα να δουλεύει άδειο και ότι εφόσον όπως λένε ο μονομάχος μπορεί να τα καταφέρει ακόμα και σε λίγο νερό και χωρίς φίλτρο για καιρό (μην με μαλώσετε) θα μπορώ να τον βάζω κάπου αλλού (όχι σε ποτήρι αλλά κάπου πιο άνετα) και να το χρησιμοποιώ.

Τώρα δεν ρώτησα κανένα για το στρώσιμο πριν ρίξω τον μονομάχο μιας και αρκετοί έχω ακούσει ότι αλλάζουν με νερό βρύσης (αντιχλώριο κλπ δεν ξέρουν τι θα πει) και δεν έχουν πρόβλημα με ολική αλλαγή νερού. Οπότε στρώνει στην ουσία με τον μονομάχο.

Φίλε Netblues είπες ότι έχεις το ίδιο φίλτρο και να αλλάξω τον άνθρακα που έχει μέσα (μοναδικό σφουγγάρι) με substrat pro. Στο μαγαζί μου είπαν επειδή ρώτησα τι είδους φίλτρο είναι που είναι μαύρο και μου είπαν ότι είναι φίλτρο κανονικό και όχι άνθρακας και έχει ανταλλακτικό. Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Θα βάλω και λίγο υαλοβάμβακα να μειώσει λίγο την ροή.

Σήμερα το πρωί έκανα ακόμα μια αλλαγή 30% και άρχισε να γυρνάει λίγο. Η θερμοκρασία του νερού είναι στους 31 βαθμούς λόγω θερμοστάτη και σκέφτομαι να το βγάλω λίγο και θα πάει στους 24 μήπως ζωηρέψει λίγο.

Φίλη Mariel θα το ήθελα πολύ να βάλω κανένα αληθινό φυτάκι, αλλά δεν έχω ψαχτεί με λάμπα μιας και το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει. Θα το κοιτάξω μελλοντικά να προσαρμόσω καμία στο καπάκι μιας και δεν θέλω να βγάλω το καπάκι για να μην έχω τον μονομάχο να κόβει βόλτες στο πάτωμα. Προς το παρών είμαι και πολύ απασχολημένος με τα μεγαλύτερα ενυδρεία μου κυρίως σε έξοδα.

Petran πολύ όμορφο το ενυδρειάκι σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boardman : 17-05-06 στις 09:56
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02558 seconds with 11 queries