Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 12-01-03, 01:22
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Έτσι το έκανα και εγώ όπως μου είπες αλλά δυστυχώς την πάτησα ... Βέβαια έχω κάποιες επιφυλάξεις διότι το χρώμα που παίρνω από το τεστ τις τελευταίες ημέρες για την αμμωνία είναι λιγάκι πιο σκούρο από το χρώμα των 3 mg/lt ... επομένως, είτε το τεστ τα έχει πέξει ή ... δεν ξέρω. Αμφιβάλλω να έχει ξεπεράσει το χρωματικό πίνακα η περιεκτικότητα.
Πάντως γενικότερα για το στρώσιμο. Ο τρόπος με τον οποίο δουλεύετε εσείς και εγώ τώρα από ότι έχω διαβάσει διαρκεί γύρω στον μήνα. Ο τρόπος που περιγράφεται στο TFC (tropical fish centre), διαρκεί από 11-20 ημέρες και μου φαίνεται λιγάκι πιο απλός ... δηλαδή ρίχνουμε καθημερινά 20-25 σταγόνες αμμωνίας (μην ξεπεράσουμε τα 1-2 mg/lt) εώς ότου εμφανιστεί νιτρίτης οπότε συνεχίζουμε πλέον μέρα παρά μέρα. Όταν έχουμε spike του νιτρίτη, μειώνουμε την ποσότητα στο μισό (10-12 σταγόνες) εώς ότου μηδενιστούν τόσο η αμμωνία όσο και ο νιτρίτης.
Τα παιδιά εκεί εξηγούν ότι είναι καλύτερο η ποσότητα της αμμωνίας να αυξηθεί σταδιακά, δηλαδή αντί εμείς ρίχνουμε 3-5 mg/lt αρχικά, στη δική τους μέθοδο 3-5 mg/lt επιτυχγάνονται σε 3-5 μέρες. Αυτό λένε είναι καλύτερο γιατί το νερό δεν γίνεται πολύ τοξικό αμέσως και έτσι τα βακτηρίδια έχουν άπλα χώρου να παραχθούν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries