Θέμα: Βοήθεια!!!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-08-11, 19:36
stellabetta Ο χρήστης stellabetta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 25 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 6 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 19/3
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): συνήθως 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ) : 2
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 2 φορές το μήνα, το ένα τρίτο του ενυδρείου (με το μάτι)
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 17/8
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: στο μονομάχο κάθε πρωί τρία φύλλα από το Omega One Betta Buffet και στον αλγοφάγο μία ταμπλέτα κάθε βράδυ Omega One Veggie Rounds
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Πολύ μεγάλος αριθμός σαλιγκαριών

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Αυτές ήταν οι μετρήσεις μου πριν την αλλαγή του νερού(όσα είναι κενά δεν έχω τεστ)
1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:6,50
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: το ph + NH3
ΣΤΙΚΣ: δεν τα χρησιμοποιώ πλέον
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: betta
2. ΔΕΡΜΑ: τα χρώματά του δεν είναι τόσο έντονα (κυρίως το μπλε), χθες είχε άσπρα βράγχια κ σήμερα έχει κιτρινίσει στο κάτω μέρος του σώματος, ενώ παραμένει άσπρο το σημείο κάτω από το στόμα του, τα βράγχια του.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: είτε όρθιος στην επιφάνεια του νερού με το στόμα έξω, είτε ξαπλωμένος (συνήθως κοντά στα φυτά)
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή, ανέκαθεν ήταν διαφανή προς κίτρινο (δεν ξέρω το φυσιολογικό)
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αναπνέει γρήγορα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : χθες κ σήμερα δεν έφαγε καθόλου
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: από το Σάββατο παρατήρησα έλλειψη της κινητικότητας (ήταν απίστευτα ενεργητικός πριν ) κ από χθες άλλαξε χρώμα κ υιοθέτησε την όρθια ή ξαπλωτή στάση
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: εάν τον πλησιάσω με το δάχτυλο κουνιέται, πέρα από δύο φορές που με άφησε να τον αγγίξω

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Πριν από 3 μήνες είχε θολώσει το ένα ματάκι του. Πίστευα ότι οφειλόταν στην άλγη (δεν είχα πάρει τον αλγοφάγο τότε), αλλά μου είπαν στο μαγαζί ότι οφειλόταν σε βακτήρια. Δεν είχε χάσει ούτε την όρεξή του, ούτε την ενέργειά του.
1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Microbe lift (Herbal Actives) Artemiss
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 3 ml + 3 ml
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 3 ml την πρώτη μέρα κ μετά από τρεις μέρες άλλα 3 ml
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: μια μέρα μετά τη δεύτερη δόση το ψάρι ήταν όπως πριν
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : όχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: δεν άλλαξα μετά τη θεραπεία, άλλαξα κανονικά τέλος του μήνα, μια βδομάδα μετά (είχα αλλάξει όμως όλα τα φυτά)
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : μόνο σήμερα στις 17/8
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------
ευχαριστώ για τις συμβουλές , μια απορία όμως: γιατί πρέπει να δώσω το άλλο ψαράκι? αν είναι το θέμα η σχέση των ψαριών, δεν τα έχω δει να τσακώνονται κ ενώ αρχικά ο μονομάχος ήταν ανήσυχος εδώ κ δύο μήνες δεν υπάρχει κάποια ύποπτη συμπεριφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stellabetta : 17-08-11 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01924 seconds with 11 queries