Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-04-03, 16:19
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φιλε μου HZULL το Tropheus που εχεις ανηκει στην κατηγορια των moorii οπως λες και εσυ αλλα δεν μου λες ακριβως ποιο ειδος εχεις, αν και με το χρωμα που μου αναφερεις υποπτευομαι πως πρεπει να ειναι (το πιθανονοτερο δηλαδη) Tr. moorii Ikola! Δεν μπορω παντως να ειμαι απολυτως καθοτι με τα ιδια χρωματα ερχονται και τα Tr. sp. black Kiriza, Tr.sp. black Mboko, Tr. Ikola sp. Keiser I & II, Tr. Mpulungu, και αρκετα ακομη! Εγω για παραδειγμα εχω το ειδος Tropheus moorii Kachese, το Kachese αναφερεται στην τοποθεσια απο την οποια συλεγεται το συγκεκριμενο ψαρι στην λιμνη Τανγκανικα κτλ κτλ.... Τελος παντων συγνωμη για την φλυαρια μου, αυτο που μετραει ειναι οτι το δικο σου ειναι μπουκωμενο!!! Αληθεια ποσο μεγαλο ειναι το γκρουπ των Tropheus στο ενυδρειο σου Ρωταω επειδη τα Tropheus θεωρουνται αρκετα επιθετικα ψαρια και οι περισσοτεροι προτινουν να κρατουνται σε γκρουπ των 10 με αναλογια 2 αρσενικων για καθε 8 θηλυκες! Εμμμ... κατι αλλο που θα ηθελα να σου πω... ειναι.... οτι ειναι λαθος να κραταμε ψαρια απο διφορετικες λιμνες στο ιδιο ενυδρειο!!! Και ειδικα οταν κραταμε μαζι ψαρια απο Malawi και Tanganyika το λαθος ειναι ακομη μεγαλυτερο, οι λογοι για αυτο ειναι παρα πολλοι και δεν εχω τον χρονο να τους αναφερω ολους εναν εναν, απλα ριξε μια ματια στο MCH και ειμαι σιγουρος οτι θα σου λυθουν οι οποιες αποριες σου δημιουργηθηκαν! Μπορει να γινει μια εξαιρεση αν κανεις θελει να κρατησει κιχλιδες απο Malawi μαζι με αυτες της λιμνης Victoria λογω των παρομοιων παραμετρων του νερου, αλλα ακομη και αυτο θα ηταν καλο να αποφευγεται! Αυταααα

Υ.Γ Ρε παιδια ο Γαυρος που χαθηκε;
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries