Θέμα: Νεα Λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #108  
Παλιά 24-06-10, 17:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μιλησα με τον Βασιλη για τη βαθμιδα της λιμνης μου .Ρωτησα αν μπορω να την κανω χωρις βαθμιδα και να κανω κατι σαν στηριγμα για τα φυτα . Μου ειπε γινεται αρκει να παρω μια μεγαλη πετρα-βραχο να της ανοιξω τρυπες και να μπει το φυτο μεσα. Μετρησα ποσα λιτρα κερδιζω με το να κανω την πατεντα αυτη και νομιζω ειναι αρκετα . Στη φωτο πιο πανω το πιο βαθυ σημειο ειναι 72 cm .Θα το τραβηξω στα 90 cm το βαθος τελικα και με το πλατος που ειναι περιπου 2,5 μετρα επι το μηκος 3,5 νομιζω θα εχω μια λιμνη πανω απο 7,5 τονους . Οι αναλογιες ειναι στο περιπου αφου το σχημα ειναι οβαλ .Σωστα υπολογησα οσον αφορα τους τονους?
Μιχάλη, για 7,5 κυβικά μέτρα νερού, πας από την αρχή για κόι. Όταν μάλιστα προχωρήσεις στην ανέγερση της οικοδομής ή νέας μεγαλύτερης λίμνης, τότε τα κόι σου θα είναι σε ένα αρκετά μεγάλο μέγεθος. Όταν δε, περάσεις από τα χρυσόψαρα (που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις με αυτά) τότε θα ζητάς τρόπους να οργανώσεις και γι' αυτά μια ξεχωριστή λίμνη. Ο τελικός σκοπός του λιμνόφιλου είναι πάντα τα κοι και μεγάλη λίμνη...

Μιχάλη, τώρα, όσον αφορά το θέμα που περιγράφεις πιο πάνω, νομίζω ότι σου τα είπα λιγάκι μπερδεμένα και δεν έχεις καταλάβει επ' ακριβώς τι εννοούσα. Είναι εύκολο βέβαια να σχεδιάσω ένα μικρό σκιτσάκι για να καταλάβεις...υπομονή λοιπόν μέχρι αύριο. Ο σωλήνας (και όχι πέτρα) πρέπει να γεμίσει μεγάλες πολλές-πολλές τρύπες ώστε εσσωτερικά του να επιτυγχάνεται ικανοποιητική κυκλοφορία του νερού. Από πάνω, τοποθετείς την τρυπητή γλάστρα με τα νούφαρα σου και γύρω-γύρω από αυτό το κυλινδρικό σχήμα, τοποθετούμε πλαστικό δύκτι για να μην έχουν πρόσβαση τα κοι. Μιλάω μόνο για κόι. Στην περίπτωση των χρυσόψαρων, το δύκτι αυτό δεν είναι αναγκαίο.

Αν έκανες δύο-τρεις εβδομάδες υπομονή, σίγουρα θα το έβλεπες και με φωτογραφικό υλικό. Αφούβιάζεσαι λοιπόν, υπομονή...

Υ.Γ. Μεταφύτεψα ήδη τα Παπάγια σε μικρά γλαστράκια, να μεγαλώσουν λιγάκι και μετά στον τελικό τους προορισμό, γιατί έχουμε και σκυλάκι στην αυλή, που έχει εκπαιδευτεί και αυτό μαζί μου να κλαδεύει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries