Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 27-05-08, 11:39
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Φιλτράροντας τις γνώμες των προλαλήσαντων που ΙΜΟ είναι όλες σωστές ίσως από διαφορετικές βέβαια οπτικές, θα παραθέσω και εγώ την άποψή μου :

1) Σχετικά με την "υποχρεωτική" ενημέρωση δεν τα πήγα ποτέ καλά με την συγκεκριμένη λέξη οπότε το ξεπερνώ.

2) Για την περίπτωση φόρμας δεν συμφωνώ γιατί η κατάσταση εμπλέκεται πχ σε περιπτώσεις αγγελιών εξοπλισμού ή σε περιπτώσεις αγγελιών εξοπλισμού ΚΑΙ φυτών ΚΑΙ ψαριών θα πρέπει να συμπληρώνεται μια διαφορετική φόρμα ή τρεις διαφορετικές φόρμες κλπ.

3) Σίγουρα είναι καλό ο πωλητής να ενημερώνει αλλά ΚΑΙ ο αγοραστής να αναζητεί τις κατάλληλες πληροφορίες τις απαιτησεις, το περιβαλον, τις συνθηκες νερου και κυριως για το μινιμουμ ενυδρειο που χρειαζονται καθως και για το τελικο μεγεθος του.

Κατόπιν αυτών :
α) θεωρώ ότι 1-3 links κάτω από την αγγελία είναι εύκολο να τα τοποθετήσει ο πωλήτής και βοηθάει ιδιαίτερα στην περίπτωση που ο αγοραστής είναι αρχάριος ώστε όπως λέει ο Jeepas να αποφευχθούν - όχι όλες αλλά - ΠΟΛΛΕΣ, συνεχόμενες απορίες, διευκρινήσεις, εξηγήσεις.

β) Επίσης μια φωτογραφία στις περισσότερες περιπτώσεις βοηθάει, ενώ βοηθά και αυτό που λέει ο Ronnie21 (να αναφέρεται και το περιβάλλον του ψαριού στην παρούσα φάση) αν και ένας έμπειρος αγοραστής πιθανόν δεν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο, γιατί μέσω κατάλληλης προσαρμογής μπορεί να το ξεπεράσει (με εξαίρεση τραγικές περιπτώσεις όπου θα χρειασθεί μακρόχρονη προσαρμογή).

Βέβαια όλα αυτά προυποθέτουν μια υπευθυνότητα από τους δύο ή περισσότερους εμπλεκομένους, που δυστυχώς κάποιες φορές δεν υπάρχει, αλλά όπως λέει και ο Σπύρος μπορούμε σιγά-σιγά να δώσουμε οι περισσότεροι να δώσουμε το παραδειγμα.

Με την ευκαιρία να πω και 2-3 πράγματα ακόμη σχετικά με τις αγγελίες :

1) Σε αποστολές (πώληση-χάρισμα-ανταλλαγή) φυτών ΜΗΝ βάζετε νερό στην σακούλα, φθάνει ένα κομμάτι βρεγμένο βαμβάκι, δεν υπάρχει έτσι κίνδυνος να φύγει νερό και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ, αν μιλάμε για πολλά κλαδέματα, πληρώνετε λιγότερα μεταφορικά!

2) Μην λέτε ΠΟΤΕ στην courier τι περιέχει το κουτάκι γιατί δεν θα το πάρουν (δεν αναλαμβάνουν ευθύνη κλπ - κλπ). Αν σας πούνε γιατί ακούγονται υγρά να τους πείτε ότι είναι σφραγισμένα μπουκάλια με υγρά φρένων .

3) Για τον τρόπο αποστολής ψαριών έχουν γραφεί αρκετά post. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι αυτό που πολλές φορές μου έχουν απαντήσει σε περιπτώσεις που ήθελα να αγοράσω ψάρια. "Δεν μπορώ να τα στείλω τόσο μακριά θα ταλαιπωρηθούν". Σκεφθείτε λίγο από που ήρθαν αρχικά τα περισσότερα από αυτά τα ψαράκια (Ασία, Αμερική, Γερμανία, Ολλανδία κλπ) οπότε το να στείλεις κάπου εντός Ελλάδας (εννοείται με κατάλληλη συσκευασία και σε χομπίστα που αποδεδειγμένα θα το φροντίσει) θα είναι η πιο "ευχάριστη" ταλαιπωρία τους.
Ακόμη αναρωτηθείτε ΠΩΣ εμείς στην επαρχία πέρνουμε τα ψάρια από τα καταστήματα της πρωτεύουσας και της συμπρωτεύουσας;

4) Το να στείλεις σε άλλη πόλη κάτι δεν είναι δύσκολο από την στιγμή που ετοιμάσεις το δεματάκι. Αν είναι δύσκολο να το πας στην courier μπορείς (αφού συννενοηθείς με τον αγοραστή και το δεχθεί) να είσαι σπιτάκι σου με τις πυτζάμες, να πάρεις τηλέφωνο την courier να έρθει σπίτι σου να παραλάβει το δέμα και να πεις "με χρέωση παραλήπτη". Τίποτα άλλο.

PS : Προς Θεού, μην βάλετε τον Σπύρο μοδεράτορα στις αγγελίες! Φαντάζεστε αγγελία :
"ζιταο θιλοικο γκαλαχαιρ για να κανοι παραια στο αρσαινεικο μου στο 80αρι ενιδροιο μου"
Φωτιά που τον έκαψε τον τυπάκο
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01933 seconds with 11 queries