Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-01-15, 21:52
stratos313 Ο χρήστης stratos313 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2015
Περιοχή: Ίλιον
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αρχάριος 60Lt - Ψάρια - Φυτά

Καλησπέρα σας

Όπως θα καταλάβατε€... νέος...
Με αφορμή την επιθυμία της κόρης μου για ένα ψαράκι, άδραξα την ευκαιρία να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο αντί για την κλασσική γυάλα που θα τη βαριόμασταν όλοι.
Ξέρω ότι το χόμπι αυτό είναι πιο σύνθετο από το παίρνω ψάρια τα ρίχνω σε ένα ενυδρείο μαζί με τα παρελκόμενα τους, και το χαζεύω.
Εγώ σε αυτή τη φάση ήθελα κάτι μικρό και εύκολο, που να μην θέλει πολύ φροντίδα (ξέρω ότι αυτό είναι συζητήσιμο).

Πήρα λοιπόν από τα Pet City τα παρακάτω :

Ενυδρείο HAILEA Χωρητικότητας 60 λίτρων
Διαστάσεις : 590x335x490mm
Φωτισμός : λάμπα 24watt
Φιλτράρισμα : φίλτρο HL-BT400
Θερμοστάτης : JBL PROTEMP S 50W
Χαλίκι φυσικό (3-5) δύο σακούλες των 5 κιλών
3 μικρούς διακοσμητικούς αμφορείς
Και «κακώς» απΆ ότι κατάλαβα και 4 πλαστικά διακοσμητικά φυτά.

Αυτή τη στιγμή έχω 3 ψαράκια.
Ένα Guppy Ribbon & ένα Guppy leopard.
(μάλλον ένα αρσενικό και ένα θηλυκό απΆ όσο έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα αργότερα)
Kαι ένα PARACHEIRODON AXEL CARD (όπως γράφει η απόδειξη αγοράς) που έχει μια μπλε φωσφοριζέ οριζόντια λωρίδα.

Όπως βλέπω εγώ, σαν άσχετος, τα πράγματα φαίνεται να πηγαίνουν μια χαρά.

Την άλλη Δευτέρα θέλω να προσθέσω κάποια ψαράκια ακόμη και εδώ θέλω τη βοήθεια σας σε κάποιες απορίες μου.

1. γιΆ αυτά τα λίτρα, πόσα κοπαδάκια (3+1) Guppy μπορώ να έχω ; είχα κατά νου 3. Σύνολο ψαριών δλδ στο ενυδρείο 12.
2. θα πρέπει να συμπληρώσω την 4άδα (3+1) με το ίδιο είδος Guppy ή δεν έχει σχέση ;
3. το άσχετο ψαράκι που έχω, να το βγάλω ; να το κρατήσω μόνο του ή να πάρω ακόμη 1-2 ίδια για παρέα ;
4. τι άλλα ψαράκια θα είναι απαραίτητα στην πορεία ; εννοώ "γλύφτες" ή κάτι άλλο σχετικό που θα είναι απαραίτητο.

Αυτά για τα ψαράκια...

Πάμε τώρα στα φυτά που με έχουν βάλει λίγο στην πρίζα τώρα

1. μπορώ να προσθέσω αληθινά φυτά τώρα που υπάρχουν ήδη ψαράκια μέσα στο ενυδρείο μου ή πρέπει να αρχίσω απΆ την αρχή ;
2. αν μπορώ, τι προτείνετε για αυτό το ενυδρείο ; και σε είδος και σε αριθμό.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι που να έχει τη λιγότερη δυνατή φροντίδα. Ότι είναι δλδ ποιο κοντά στο «δε σπάει, δε χαλάει, δε ζητάει τίποτα».
3. πως γίνεται η διαδικασία ; σε σχέση και με τα ήδη υπάρχοντα ψαράκια.
4. πως «συντηρούνται» αυτά τα φυτά
5. κολλάνε τα φυσικά φυτά με τους «πλαστικούς» αμφορείς που έχω ;

6. αν πρέπει να αρχίσω απΆ την αρχή τι πρέπει να κάνω ; προσέξτε μη με τρομάξετε...

Και τα ψιλοάσχετα...

1. Το φίλτρο πρέπει να είναι κοντά με το θερμοστάτη ή δεν έχει σημασία ;
Εγώ τα έχω 1+1 στις δύο πίσω γωνίες.

2. Η πωλήτρια από το Pet City μου είπε ότι το λαμπάκι από τον θερμοστάτη κάποια στιγμή θα σβήσει. Εμένα όμως είναι αναμμένο σχεδόν πάντα, από τότε από τότε που έβαλα το θερμοστάτη στην πρίζα. Μια φορά μόνο τον είδα σβηστό. Το νερό πάντως είναι ζεστό... να ανησυχώ ;

Αυτά τα πολλά για αρχή€...

Σας ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. υπάρχει κάποιο μαγαζί που να ξέρετε στην περιοχή Ιλίου – Περιστερίου που να είναι αξιόπιστο όσο αφορά την αντιμετώπιση των άσχετων όπως εγώ ;

Το ενυδρείο μου


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos313 : 14-01-15 στις 22:06 Αιτία: Foto
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01918 seconds with 11 queries