Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 07-06-11, 22:47
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ΛΟΙΠΟΝ η δευτερη γεννα πηγε στραφη ( ολα τα αυγα ηταν ασπορα, πιθανον εγω εκανα μ.....α γιατι ειχα χωρισει το ζευγαρι οποτε δεν την προλαβε ο αρσενικος ουτε στο τελευταιο αυγο οποτε βγηκαν κλουβια !!!!
Η δευτερη γεννα τελειωσε καπου στις 18 / 5 οποτε ειδα οτι τα αυγα ηταν ολα ασπορα.
Τοτε εβαλα και τον αρσενικο μεσα και τα πουλακια ηταν μαζι, σκεφτηκα να τα αφησω συνεχεια μαζι για την τριτη γεννα.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ μια βδομαδα μετα 26/5 εκανε το πρωτο αβγουλακι της τριτης γεννας και καθε μερα απο ενα οποτε εκανε 4 αυγουλακια.
30/5 στρωθηκε στο κλωσαρισμα .... και σημερα που ειναι στην ογδοη μερα δυστηχως ειδα στον πατο του κλουβιου δυο αβγουλακια πεταμενα , τωρα πιο και γιατι και πως πεσανε .... τι να πω , μου παν επειδη εχω κλωστες στην φωλια , το νημα που λεμε, οτι μπορει να μπερδευονται στα ποδια της καναρας και στο σηκωμα για φαι να τα περνει μπροσταρια και να της πεσαν..!
Μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?? μου καλητερα να βαζω βαμβακι αντι κλωστες ωστε να μην μπερδευετε το πουλακι.
Βεβαια οταν σηκωνοταν η καναρα για φαι ο αρσενικος πηγενε στην φωλια και τσιμπαγε τις κλοστουλες , μπορει να την εκανε αυτος και να τα πεταξε???
Για καλο και για κακο προς το παρον τα χωρησα παλι , να κλωσησει με την ησυχια της τα 2 αβγα.

ΤΟ τραγικο και το ευχαριστο μαζι ομως δεν ηταν τα δυο αβγα που εσπασαν αλλα οτι ειχαν πουλακι μεσα το ειδα με τα ματια μου , ειχε σχηματιστει ολοκληρο με το ραμφος του !!
Αρα λοιπον τα πραγματα πηγαν καλα , εγω φοβομουν μηπως ο αρσενικος δεν κανει δουλεια η η καναρα δεν καθεται, ΟΥΦ !!!!
Ευχομαι τα δυο αβγα μου εμεινα να μου δωσουν επιτελους την χαρα που περημενω 3 χρονια να δω εστω ενα πουλακι !!!!!
Και help μπορει να παει για τεταρτη γεννα ? και τι να βαλω στην φωλια για περισσοτερη ασφαλια των αυγων???
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01896 seconds with 11 queries