Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 19-09-10, 08:53
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

@ Maverick:
Γιάννη σε ευχαριστώ. Δεν σου είχα πει τίποτα απλά γιατί ήταν στο πολύ πίσω μέρος του μυαλού μου και δεν φανταζόμουν οτι θα το έκανα τόσο σύντομα . . . . . . Σε περιμένω να τα πούμε από κοντά!

@ johnbaz
Σε ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά . . . . Το να φτιάξω μια μικρή λιμνή (τεράστια για τα δεδομένα μου) ήταν ένα όνειρο. Διάλεξα να γράψω ακριβώς το πόσα μου κόστισε τόσο γιατί τα μάζευα δεκάρα δεκάρα όσο και για να προτρέψω άλλους να το επιχειρήσουν. Αυτό που δεν σας ανέφερα είναι το εξής: Τα 3065 € που μου κόστισε δεν τα έδωσα μια και έξω. Είναι μια ιστορία που κράταει περίπου 2 χρόνια. Την λίμνη ξεκίνησα να την φτιάχνω τέλη Ιουνίου και το τριφύλλι μπήκε πριν από μερικές ημέρες. Ακόμα είμαι στην διαδικασία ολοκλήρωσης και πιστεύω οτι έχω αρκετή δουλειά. Πριν 2 χρόνια λοιπόν αγόρασα τους νάνους έχοντας στο μυαλό μου οτι θα θέλουν να ζούν δίπλα απο μια λίμνη. Πρίν 1,5 χρόνο περίπου είδα μια προσφορά στο aquaristic.net για κάτι κυκλοφορητές και τους πήρα. Πέρυσι βρήκα απο pet shop του Ηρακλείου την γλάστρα - φίλτρο χωρίς κυκλοφορητή σε προσφορά (αλλοιωμένο χρώμα από τον ήλιο) την αγόρασα φτήνα την έβαψα και περίμενα. Πριν ένα χρόνο βρήκα χύμα κάποιες πελεκόπετρες Ρεθύμνου (ίδια πέτρα με τον μαντρότοιχο) πήρα το αγροτικό ένος φίλου, τις μάζεψα και τις πελεκούσα . . . . . . Γενικότερα πάνω από τα μισά χρήματα τα έδωσα σε διάστημα δύο ετών. Παράλληλα χρωστάω ακόμα κάποια χρήματα για το τριφύλλι και το αυτόματο πότισμα. Θέλω να καταλήξω οτι δεν χρείαζεται να έχεις μαζεμένα τα χρήματα. Δεν μου περισεύουν . . . Απλά πρέπει να το θέλεις πολύ! Οσό για το "επίπεδο" μου στο θέμα λίμνη είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο. Ευτυχώς εδώ μαθαίνουμε όλοι μαζί . . . . Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια!

@ yannossavva
Σε ευχαριστώ για τα κάλα σου λόγια! Περιμετρικά θα έδειχνε τελείως διαφορετικά και θα ήταν πιστεύω και πιο εντυπωσιακή. Με κόλλησαν όμως δυο τρία πράγματα. Πρώτο οτι όπως την είχα σχεδιάσει στην γωνία μου έβγαινε γύρω στα 5 κυβικά. Θα χρειαζόμουν πολύ περισσότερα χρήματα σε υλικά, φίλτρα, διακοσμητικά και θα έπρεπε να περιμένω αρκετά ακόμα. Η υπομονή δεν μου λειπεί αλλά μετά σκέφτηκα την προσβασιμότητα. Ο χώρος μου είναι 6 μέτρα επί 5 και με δεδομένο οτι η μιά πλευρά είναι καλλυμένη από κάποια φρεάτια θα έβγαινε γωνιακή μεν, μακρόστενη δε. Την φοβήθηκα και πήγα στο πιο απλό. Δεν σου κρύβω βέβαια οτι είμαι λιγάκι "τετράγωνος" και μου αρέσουν τα "καθαρά" σχήματα. Ταιριάζει πολύ με το όλο σπίτι και μου αρέσει αρκετά. Υπάρχει πάντα και ο μπροστά κήπος (χεχεχε).

Με τις πέτρες είναι κάτι που θα το δώ στο μέλλον. Αυτό που μέχρι τώρα έχω δει όμως είναι οτι τα ΚΟΙ πάρα το μέγεθος τους σφηνώνουν κάτω απο τις πέτρες, περνάνε μέσα απο αυτές και απολαμβάνουν ιδιαίτερα πολύ να μπαίνουν στα πυθάρια. Έχω αρκετά δυνατή φίλτρανση και μόλις μαζέψω λίγα χρήματα θα την ενισχύσω και άλλο. Μια ερώτηση όμως. Τι κάνείς εσύ στην υπέροχη πραγματικά λίμνη σου για "σκούπα"; Πως την καθαρίζεις; Έχεις να μου δώσεις καμιά καλή ιδέα; Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω μέσα στην λίμνη δύο νούφαρα. Είναι σε μια πλαστική γλάστρα το καθένα και δείχνουν να μεγαλώνουν. Τα ΚΟΙ δεν τα έχουν πειράξει ακόμα. Περιμένω να δω πως θα πάνε. Αν πάνε καλά μπορώ να τα μεταφυτέψω; Αν ναι, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος; Υπάρχεί κανένα καλό μυστικό για να αποφύγω το θώλωμα του νερού απο το χώμα; Ελπίζω να μην σε ζάλισα . . .

@ Tolis
Αγαπημένε δικτάτωρ δάσκαλε Χαίρε! Το ταγκανίκα έχει γίνει απλά υπέροχο . . . . . Δεν έχω κάνει παρουσίαση γιατί θέλω να βελτιώσω μερικές παραμέτρους ακόμα. Χρείαζομαι χρόνο. Τρέχει ένα 8μήνο τώρα και έφτασε και στο σημείο να φιλοξενεί καμιά 70αριά Neolamprologous Brichardi από τους 5 αρχικούς του κατοίκους. Θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα! Υπολογίζω μέχρι το . . . . . . . . Πάσχα να είναι έτοιμο και να το παρουσιάσω. Δεν σου κρύβω οτι μου βγήκε ο κούκος αηδόνι όμως (κοντά 3 λίμνες . . . . . . . ) αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο! Έσσεται ήμαρ! Λίγο υπομονή (τι να πώ και εγώ . . . . . . . . από την μέρα που το πρωτοσκέφτηκα έχουν περάσει 5-6 χρόνια χεχεχεχεχε)!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01977 seconds with 11 queries