Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 04-06-12, 12:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και το πιο ηρεμο πουλι, μπορει να ειναι επιφυλακτικο αρχικα με σενα μιας και δε θα σε γνωριζει. το να μπορεις να πλησιασεις πολυ ενα πτηνο ειναι δειγμα οτι ειναι εξοικειωμενο με τον ανθρωπο..αλλα δε συμβαινει παντα και το αντιθετο. δηλαδη αν απομακρυνεται απο σενα δε σημαινει οτι ειναι 'αγριο".
θελει πολυ υπομονη απο σενα και χρονο για να το κανεις να δεθει μαζι σου.
οσο πιο μικρο τοσο πιο καλα. ο αριθμος 09, 10,11 στα δαχτυλιδια δηλωνει το ετος γεννησης....οποτε μπορεις να υπολογισεις την ηλικια του.
πρωτα ομως πρεπει να λυσεις θεματα..οπως το ποσο αποδεκτο ειναι απο τη μητερα σου και τα αλλα μελη της οικογενειας. Αν μπορεις να ικανοποιησεις τις αναγκες του, αν μπορεις να δεσμευτεις για χρονια..
προσωπικα ειμαι ΚΑΤΑ του να του κοβουμε τα φτερα καθε φορα.. και εννοειται οτι πρεπει να πεταει στο σπιτι. ειναι απαραιτητο για την υγεια του. η μαμα σου θα πρεπει να συμβιβαστει με αυτο.
ΠΡΙΝ παρεις ενα κοντα σου φροντισε να διαβασεις αρκετα για τις αναγκες του ειδους...υπαρχουν αρκετα φορα για πουλια οπου μπορεις να θεσεις αποριες σου και να παρεις λεπτομερεις απαντησεις αλλα και να μαθεις εμπειριες απο πολλους κατοχους πουλιων.
αν δεν καταφερεις να το "εκπαιδευσεις" εισαι διατεθειμενη να συνεχισεις να του προσφερεις ολα οσα χρειαζεται??
δυστυχως οι περισσοτεροι παπαγαλοι εγκαταλειπονται απο τους ιδιοκτητες τους γιατι δεν μιλησαν...δεν καθισαν στον ωμο...δεν εμαθαν κολπα κ.τ.λ. .
το αναφερω απλως γιατι προκειται για κατι ζωντανο με το δικο του χαρακτηρα και εγγυησεις δεν υπαρχουν για τιποτα.

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Πανο!


αν δεν μπορουν οι δικοι σου τα πεταγματα κλπ,τοτε ειληκρινα θα ηταν καλυτερο να μην το παρεις...

μπορει να μην καταφερεις να το εκπαιδευσεις!εγω το θυληκο που εχω,δεν καταφερα να το μαθω τιποτα...
μετα ειναι κριμα να το αφησεις στο κλουβι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,14177 seconds with 11 queries