Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 27-05-12, 01:14
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
οι προνυμφες της λιβελουλας για παραδειγμα ειναι σαρκοφαγες και πολλες φορες τρεφονται με μικρα ψαρια, αφου πρωτα τα πιασουν. υπαρχουν καποια ειδη λιβελουλας που οι προνυμφες τους ειναι μικροσωμες και τις ξεχωριζεις δυσκολα γιατι κρυβονται πολυ καλα.
ειχα και εγω στο ενυδρειο μου οταν το εστρωνα, και παντα εβλεπα 2-3 οχι παραπανω, μεχρι που ενα πρωι βρηκα μεσα στο σαλονι καμμια 20αρια λιβελουλες.
αν θελεις προνυμφες κουνουπιων, κανε οτι σου ειπαν και πιο πανω, βαλε μια λεκανη με νερο εξω στο μπαλκονι και σε λιγες μερες θα γεμισει.
Κατάλαβα... Δεν είχα ποτέ αυτή την εμπειρία. Έντομο στο νερό να μου φάει τα ψαράκια; Μάλιστα! Δε θέλω να ξυπνήσω με λιβελούλες, το 'χω και στο δωμάτιό μου το ενυδρείο! Απ ότι είπε το παιδί παραπάνω είναι είδος σκουλικιών και τάιζε τους μονομάχους. Τώρα αν μάθαινα κάτι παραπάνω και σιγουρευόμουν ότι είναι ακίνδυνα θα τα έριχνα στο ενυδρείο και ας έχουν να τρώνε τα ψάρια φρέσκια τροφή! Θα δοκιμάσω να αφήσω μια λεκάνη με νερό, ελπίζω να πιάσει το πείραμα και να χω πολλές προνύμφες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01771 seconds with 11 queries