Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 08-11-11, 14:53
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σκιμερ εχω παραγγηλει σε μερικες μερες θα το εχω . Η αληθεια ειναι οτι αποτομα αναιβασε αμμωνεια και νιτρικα και εχει περιπου 3 εβδομαδες που κανω αλλαγες νερου και μια πεφτουν μια αναιβενουν . ο κυκλοφορητης μου ειναι αυτος http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2555 και τον εχω απο την μια μερια εαν δεις την πρωτη φωτογραφια. Η αλατοτητα την εκανα 1026 απο τοτε που μου ειπαν οτι βοηθαει στο να μην αρρωστενουν ευκολα τα ψαρια ( μου το ειπαν σε ενα μαγαζι με πετ) εαν ειναι καλυτερα 1023 θα βαλω και αλλο αλατι.
σε καποια αλλη αναρτηση μου ρωτησα ποια ψαρια πανε με ποια και τι αλλο μπορω να βαλω μεσα . ( απο γαριδα μεχρι πολυποδα) μου εδωσαν ενα λιγκ , διαβασα καποια πραγματα αλλα εχω ακομα αποριες..... εσυ τι μου προτηνεις?

ευχαριστω stap
χρειαζεται το skimer για να σου κρατηθουν τα νιτρικα στο 0 , οσο δεν εχεις ετσι θα αναβοκατεβενουν, και βεβαια καλο σκιμερ !! Αυτη την δουλεια κανει το σκιμερ ΔΕΝ αφηνει τα νιτρικα να ανεβουν , οταν μηδενισουν το σκιμερ θα τα κραταει για παντα στο μηδεν.
Εγω ας πουμε εχω το ενυδρειο 15 μηνες , εδω και καπου 8 μηνες τα νιτρικα μου ειναι παντα 0 , και ταιζω και 2 φορες και μπολικο φαγητο !!
Τα θαλασσινα αν τα κανει ολα σωστα και τους δωσεις σωστες παραμετρους , PH - ΝΟ3 - αλατ .κ.α. δεν αρωστενουν ειτε εχεις 1026 ειτε 1023 δεν παιζει ρολο αυτο.
Τωρα απο 1026 για να την πας 1023 να βαλεις κιαλλο αλατι οπως ειπες δεν θα μηνει τιποτε ορθιο μεσα στο ενυδρειο , χιχι (νερο απο το ενυδρειο θα βγαλεις και θα βαλεις σχετο ΧΩΡΗΣ αλατι )
50 λιτρα δεν μπορεις και πολλα πολλα , 2 με 3 μετα βιας 4 μικροψαρα , μια γαριδα και κανα σαλιγκαρακι.
2 κλοουνακια ας πουμε ,,, ενα τετοιο η τετοιο η τετοιο, ηρεμα ψαρακια και ομορφα , το damsel ειναι διαολι , καλο ειναι να βγει πρωτου βαλεις κατι αλλο γιατι αν βαλεις θα το τρελανει στο κυνήγι και ισως το χασεις .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01847 seconds with 11 queries