Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-09-06, 11:35
Το avatar του χρήστη memy
memy Ο χρήστης memy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 86
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην memy
Προεπιλογή

Γειά σου Mizi!
Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα, αλλά έχω κάνει κι εγώ τέτοιο ενυδρείο πρόσφατα, οπότε θα μιλήσω απ'την εμπειρία μου.
Θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο αριθμό θηλυκών σε σχέση με τ'αρσενικά - 1 προς 3. Σ'αυτά τα λίτρα μπορούν να ζήσουν άνετα 3 αρσενικά και 9 θηλυκά, αλλά λάβε υπ'όψη σου ότι εφόσον γεννήσουν ο αριθμός θα πολλαπλασιάζεται και μετά θα πρέπει να τα χαρίζεις. Αν διαβάσεις προσεχτικά το φόρουμ (ζωοτόκα) θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα γκάπυ.
Γεννήστρα εγώ δεν έχω βάλει, αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της - όπως λένε εδώ τα παιδιά! Φυσικά έχω το ενυδρείο μου πυκνοφυτεμένο και κυρίως με κερατόφυλλο που επιπλέει, για να μπορέσουν να βρουν καταφύγιο κάποια μωράκια που θα γεννηθούν.
Κάνω αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα (ιδιαίτερα στην αρχή είναι σημαντικό να το κάνεις αυτό), κατά 30%. Κάθε φορά προσθέτω αλάτι σε αναλογία 1 γρ. για κάθε λίτρο. Απ'ότι έχω καταλάβει χρειάζεται το αλάτι στα γκάπυ. Το αλάτι αυτό μπορεί να είναι είτε χοντρό τυροκομικό είτε από πετ σοπ ενυδρειακό αλάτι.
Ταίζω 2 φορές την ημέρα τροφή για γκάπυ ή και άλλες τροφές που μου έχουν προτείνει (αρτέμια κ.λ.π.)
Καλή επιτυχία - προσωπικά έχω ξετρελαθεί με τα γκαπάκια μου!
__________________
Follow your dreams wherever they lead...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries