Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 24-01-14, 02:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω θα εδειχνε πιο ωραιο αν αλλαζες την πετρα αυτη με μια λαβας.
Βασικα το ενυδρειο το εστησα με οτι υλικα υπαρχαν και με την αμμο που περισσεψε απο τα χρυσοψαρα*.
Πετρες γενικα δεν χρησιμοποιουσα στα προηγουμενα ενυδρεια (Αμαζονιος) και δεν ειχα πολλες επιλογες διαθεσιμες.

Πιστευω λοιπον να μιλας για τις ασπρες μαρμαροπετρες. (ο γρανιτης μου αρεσει τελικα πολυ με το μαυρο βυθο, και δεν θα τον αλλαζα).
Αν εβαζα πετρες λαβας, θα ηταν ειτε κοκκινου χρωματος ειτε μαυρου.
Αν εβαζα μαυρες, δεν θα ξεχωριζαν απο το μαυρο βυθο.
Αν εβαζα κοκκινες, δεν θα ξεχωριζαν οι γαριδες επανω στις πετρες.
Αν δεις στο αλλο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα, εχω βαλει εκει ολη τη κοκκινη λαβα (δεξια κατω απο το ξυλο) και τις αλλες ασπροκοκκινες jasper πετρες (αριστερα), γιαυτο ακριβως το λογο. (να μου μεινουν αυτες οι πετρες για τις γαριδες)

Τις μαρμαροπετρες επιπλεον τις εβαλα δοκιμαστικα, και γιατι συνηθως δεν μενουν για πολυ καιρο ασπρες. Ηταν και αναγκαιες για να κρατησουν κατω το ξυλο.
Αν προσεξεις στη τριτη φωτο, δεξια, πισω απο το ξυλο και διπλα απο τη εισοδο του φιλτρου, φαινεται ελαχιστα μια τριτη μαρμαροπετρα που παταει το ξυλο και που την ειχα στο μικρο γαριδαδικο, η οποια εχει παρει πιο φυσικο χρωμα με το πρασινο της αλγης να τη ζωντανευει.
Δεν την εβαλα μπροστα για να μην εχω δυο διαφορετικες μαρμαροπετρες, μια ασπρη και μια πρασινωπη.
Αφησα τις λευκες μπρσστα με σκοπο να πρασινισουν μαζι σταδιακα.
Αν δεν μου αρεσουν, κατι θα βρουμε να κανουμε.
Ισως βαλω κι αλλο γρανιτη.

Ευχαριστω και παλι ολους.
Περιμενω κι αλλες προτασεις σχολια και ιδεες.

*Το project "δυο μονο ενυδρεια πλεον", ενα μεγαλο χρυσοψαραδικο και ενα μεγαλο γαριδαδικο, δεν μου κοστισε σχεδον τιποτα, αφου το μονο που χρειαστηκε να αγορασω επιπλεον, ηταν ενα εξωτερικο φιλτρο για τις γαριδες 43Ε, η αμμος 20Ε και δυο λαμπες 15Ε, και δυο καινουριες λαμπες που θα βαλω στο μεγαλο 10-15Ε (με πατεντα "κοινες λαμπες εμποριου σε juwel φωτιστικο" ), χρηματα που βγηκαν και απο πωληση περισσευούμενων υλικων απο τα προηγουμενα ενυδρεια. Ηθελα να βγαλω το εσωτερικο, καλο μεν φιλτρο της juwel, γιατι με περιοριζε στην πτωση σταθμης γιατι εχει πολλες εισοδους που δεν μπορουν να καλυφθουν για να μη ρουφανε γαριδες, συν οτι δεν μπορουσα να εγκαταστησω το συστημα ευκολης αλλαγης (το κρατησα ως καβατζα σε πιθανη βλαβη καποιου φιλτρου). Και εβαλα και δυο τροφοδοτικαπου ειχα για να βαλω 2 χ Τ8 14W λαμπες, αφηνωντας εκτος το φωτιστικο της juwel με τις δυο δυνατες Τ5 24W η μια. Τα δυνατα φωτα θελουν και λιπσσματα και διοξειδια κι εγω δεν βαζω τετοια, και χρειαζονται και φυτα φαγανες φυσικα, και τα φυτα τα προτιμω να ειναι "αργα" (για να μη κλαδευω)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01805 seconds with 11 queries