Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 24-01-14, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Thanks dudes.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
  1. Αλλαγες νερου: 40% καθε εβδομαδα
Γιατι τοσο πολυ ? Σου ανεβάζει νιτρικα?

Ωραιο και ανετο το ενυδρειο, με την αλλαγη ειδες περισσότερες εκδυσεις?
Βαλε βρε κανενα φυτάκι, εχω κατι ανουμπιες τερατα αν θέλεις...
Γιατι οχι τοσο μεγαλη? Το ιδιο ευκολο ειναι για μενα, τι 20, τι 30, τι 40, τι 80% αλλαγη.
Πεφτει πολυ φαι.
Μια μερα μεσοβδομαδα, μου παραπεσε τροφη και επιασε χιονοθυελα μεσα στο ενυδρειο
Τηη επομενη δεν ειχα τι να κανω και του κοπανησα επιτοπου μια αλλαγουλα 30% με το συστημα που εχω φτιαξει και σε μιση ωριτσα ηταν ετοιμο.
Απλα ανοιξα μια βανα βγηκε το νερο απο την αποχετευση. Εφαρμοσα στο λαστιχο της αποχετευσης, στο λαστιχο της βρυσης που ειναι εξω απο τη μπαλκονοπορτα (εχω Reducer στην ακρη του λαστιχου μονιμα) ανοιγωντας τη στο σιγανο. Πεταξα μεσα στο ενυδρειο και τους δυο καβατζα θερμαντηρες (200+300W) που εχω γραμμενους και στον εξοπλισμο πιο πανω, και μαζι με το 200αρη του ενυδρειου, δεν αφησαν την θερμοκρασια να πεσει πανω απο 1C. Εβαλα και Prime στο ενυδρειο (το οποιο το βαζω μονο σε εκτακτες περιπτωσεις οπως αυτη οπου δεν προλαβαινω να πρετοιμασω νερο).

Τα φυτα θα μεγαλωσουν. Ειναι μικρα ακομα. Ευχαριστω.

-------------------------

Βασικα μετεφερα στην αρχη μονο μερικα helena.
Την αλλη μερα ειδα οτι ειναι ΟΚ και μετεφερα και ολα τα αλλα σαλιγκαρια.
Τις γαριδες ηθελα να τις καθυστερωσω λιγο,γιατι το ενυδρειο ετρεχε μονο 20 μερες περιπου και ο βυθος (νομιζα) ηταν αγουρος.
Ομως ειχα ριξει και μπιχλα μεσα στο ενυδρειο χυμα να παει στο βυθο και πιστευω οτι ειχε μπολιαστει και ο βυθος*.
Μαζευοντας ομως σαλιγκαρια, πρεπει να πηρα και καναδυο cherry, γιατι την αλλη μερα τις ειδα να κυκλοφορανε μεσα στο καινουριο ενυδρειο.
Τις αφησα, αφου τις ειδα ζωηρες και φαγανες.
Μια πρεπει να ηταν και με αυγα γιατι την επομενη μερα ειδα και μικρα να κυκλοφορανε.
Αφου ειδα οτι και την επομενη υπαρχαν ολες ζωντανες και φαγανες, μετεφερα και ολες τις υπολοιπες απο το μικρο.
Οπως ρωτησες, μεσα σε 2-3 μερες ειδα πολλα πουκαμισα κατω.
Εχει γεμισει ο τοπος μικρα.


* Ειχα μεταφερει ηδη πριν μερικες μερες καποια φυτα απο το παλιο γαριδαδικο, ελπιζωντας να παρουν μαζι τους με τις ριζες και τιποτα μικροοργανισμους.
Μερικες μερες μετα το στησιμο (ετρεχε με τροφη σε αποχη) θολωσε το νερο, μετα ξεθολωσε και εγινε κρυσταλλο.
Ηταν ετοιμο. Τσεκαρα και εσωτερικα το τζαμι και δεν ειχε γλιτσα καθολου.
Παρ'αυτα το αφησα να τρεχει (για το βυθο)
Οσο ετρεχε το ενυδρειο για να στρωσει, εκανα το εξης.
Το νερο που εβγαζα απο το παλιο γαριδαδικο για να κανω αλλαγη, το πεταγα μεσα στο καινουριο (αφου ειχα αφαιρεσει την αναλογη ποσοτητα) και μαζι ξεπλενα μεσα στο ενυδρειο και το διχτακι με τα υλικα.
Αυτο ηταν το μονο μπολιασμα που του εκανα βασικα.
Μετεφερα και ετεροτροφα βακτηρια δλδ και μικροοργανισμους, με τη μεταφορα του νερου, φυτα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-01-14 στις 00:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01751 seconds with 11 queries