Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #80  
Παλιά 21-06-08, 00:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
The maximum length is approximately 25 cm.Oπότε Πανούλη λίαν συντόμως θα πρέπει να τα αποχωριστείς,απελευθερώνοντας τα σε κάποιο ποταμάκι με πιο πολύ νερό και ελάχιστες πιθανότητες να ξεραθεί.Σημασία έχει οτι ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι έπιασες.
με προλλαβες...τα ψαρακια δε μενουν σε 56λιτρο τελικα....
μολις μεγαλωσουν αρκετα θα επιστραφουν στο κυριως ποταμι (δηλαδη εκει που υπαρχει ροη και οχι σε στασιμες γουρνες)...ειναι μια καλη ιδεα ομως αφου τρεφονται με προνυμφες και εντομα (δηλαδη σαρκοφαγα) εφοσον μπορω να εξασφαλισω τη διατροφη τους να παιρνω οποτε υπαρχουν εγκλωβισμενα μικρα να τα μεγαλωνω ως ενα σημειο και να τα επιστρεφω...

να προσθεσω εδω πως αυτες τις 2 μερες εμαθα σχεδον ολα τα ψαρια γλυκου νερου του νομου μου αλλα και απο πολλες αλλες περιοχες της ελλαδος..πολλα ειναι απειλουμενα...και οι βιοτοποι τους καταστρεφονται σωρηδον κυριως λογω αρδευσης και μολυνσης...


το ολο εγχειρημα μπορει να δυσαρεστησε η να εκνευρισε μερικους..αλλα το αποτελεσμα για μενα (και για καμια 20αρια ψαρακια υποθετω) ηταν πολυ καλο....εμαθα τι υπαρχει γυρω μου...διπλα μου..και ποσο αναγκη εχει εμενα και εσας να το προστατεψουμε...μια πολυ καλη ιδεα ειναι ενα μεγαλο ενυδρειο να φιλοξενησει ελληνικα ψαρια που πολλα απο αυτα εχουν μηκος 15-25 εκατοστα (και υπαρχουν και αφθονα μικροτερα ειδη) γιατι τα περισσοτερα απειλουνται απο την καταστροφη των βιοτοπων τους...

ωραια φιλολογουμε πισω απο ενα πληκτρολογιο αλλα ειναι καιρος να παω και να μαζεψω μερικα σκουπιδια απο το ποταμακι....ισως και οσοι δυσαρεστηθηκαν με οτι εκανα να νιωσουν καλυτερα αν πανε να μαζεψουν κι αυτοι μερικα στην περιοχη τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries