Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 19-06-08, 19:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καταγγέλω τη δημοσίευση προσωπικής μου συζήτησης με τον Πάνο, χωρίς τη συγκατάθεσή μου!
(καλά, ούτως ή άλλως, την είχε και σε DVD ο Μάκης.. χαχαχαχαχα! )
(όχι, νόμιζες ότι θα τη γλίτωνες, επειδή στην εκδρομή στη Δράμα δεν έβαλες ροζ μπλουζάκι, εε? )

Τέλος πάντων.. Είναι ενδιαφέρον αυτό που λέγαμε και θα το μεταφέρω και εδώ, γιατί το οφείλω σε όλους εσάς και στο forum..

Ξεκίνησα εντελώς τυχαία με τα ενυδρεία τα τελευταία Χριστούγεννα, είμαι δηλαδή εντελώς καινούριος.. Πάντα μου άρεσε η φύση και οι εκδρομές (είμαι φανατικός εκδρομάκιας γενικά), αλλά ποτέ δεν έμπαινα στη διαδικασία να παρατηρώ πράγματα συγκεκριμένα..

Το τριήμερο που μας πέρασε πήγα στο Θεολόγο (στο βόρειο ευβοικό, λίγο πιο κάτω από τα Καμένα Βούρλα), όπου πηγαίνουμε χρόνια.. Οι θάλασσες εκεί είναι "κλειστές", πολλά βράχια, και διάφοροι οργανισμοί, φύκια, αχινοί, διάφορα ψαράκια που κολυμπούν εκεί που κάνεις μπάνιο, καβουράκια, αστερίες, ιππόκαμπους έχω δει κατά καιρούς (δυστυχώς δεν είναι και η καθαρότερη θάλασσα πλέον, αλλά γίνονται κινήσεις και αναλαμβάνονται δράσεις που είναι σε καλό δρόμο).. Ποτέ όμως δεν τα παρατηρούσα, ούτε ασχολήθηκα ποτέ (είχα το μυαλό μου στην παραλία και στα εκεί αξιοθέατα ).. Και μετά από μόνο μερικούς μήνες ενασχόλησης με τα ενυδρεία, και παρακολουθώντας και το post του μικρού για το μεσογειακό, που με ενθουσίασε, διαπίστωσα ότι πέρναγα ώρες τώρα παρατηρώντας ό,τι έβρισκα στα νερά που κάναμε μπάνιο.. Και ενθουσιάστηκα.. Και αυτό που λέγαμε με τον Πάνο, είναι ότι μέσα από αυτό το χόμπι, έχουμε μάθει να αγαπάμε τη φύση, να την παρατηρούμε και να τη μαθαίνουμε!

Θυμάμαι που διάβαζα το post της lucy, για τα ελληνικά φυτά, και λίγο καιρό μετά είχα πάει στη Μονεμβασιά, εκδρομούλα.. Και περπατούσαμε στο κάστρο, και πρώτη φορά άρχισα να παρατηρώ το πόσα όμορφα είδη λουλουδιών ήταν μαζεμένα σε ένα μικρό λοφάκι.. Το point γενικά, είναι ότι οφείλω αφενός ένα μεγάλο ευχαριστώ στο forum και στους φίλους εδώ, που μου έμαθαν να παρατηρώ τις ομορφιές της φύσης, αφεταίρου ένα ακόμη μπράβο στον Πάνο, που επιχείρησε να μεταφέρει με σεβασμό, με αγάπη και συνείδηση ένα κομμάτι στης φύσης στο σπίτι του, και σε όλους όσους έχουν κάνει αντίστοιχα εγχειρήματα, και να ευχηθώ καλή συνέχεια σε κάθε τέτοια κίνηση..

Υ.Γ. Βάλε και λίγο ροζάκι (ή έστω, μοβ καρό) στο ενυδρείο! Θα κάνει ωραία αντίθεση!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries