Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-09-11, 20:56
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ τα μέλη αυτού του ιστότοπου. Είμαι νέος στο χόμπυ (εδώ και 1,5 μήνα), έχω ένα μικρό ενυδρείο των 50 λίτρων κομπλέ (με το μηχανισμό, τα φίλτρα, θερμαντήρα κλπ).

Αφού έστρωσα το ενυδρείο μου για 2 εβδομάδες έβαλα μέσα 5 χαριτωμένα tetra balloon, ένα μονομάχο φυσικά και 8 γαριδάκια. Όλα πήγαιναν μέλι γάλα την πρώτη εβδομάδα, όταν αποφάσισα να βάλω και κάτι άλλο. Πήρα από το ίδιο μαγαζί και 4 tetra serpae. Μεγάλο λάθος, αν και ο ειδικός δεν μου είπε τίποτε. Τα ψαράκια αυτά είναι αρκετά ζωηρά και ρίχνουν που και που δαγκωνιές στα άλλα (κυρίως μεταξύ τους όμως). Αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν οι γαρίδες μέσα στο διακοσμητικό ναυάγιο και να αγχωθούν τα υπόλοιπα ψάρια (ο μονομάχος κρυβώταν σε γωνίες και σκιερά μέρη) και να ανέβει δραματικά η αμμωνία. Αποτέλεσμα, μέσα σε μια μέρα ένα νεκρό balloon και δυστυχώς ο πανέμορφος μονομάχος μου. Με αρκετά νεύρα απομάκρινα τα serpae, τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω) και τώρα να περιμένω να στρώσουν τα βακτήρια και να φύγει η αμμωνία.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναβάλω μονομάχο, εσείς όμως τι άλλο φιλήσηχο ωραίο ψαράκι θα προτείνατε;
Πρωτον και κυριον, πρωτα ψαχνουμε μονοι μας αν ειναι συμβατα τα ειδη που θελουμε να βαλουμε στο ενυδρειο και δεν περιμενουμε το τι θα μας πει το καθε πετ σοπ, πολλες φορες τα πετ σοπ δεν ειναι γνωστες τοσο του θεματος που ασχολουνται και αλλες δεν τους νοιαζουν οι συνεπειες που μπορει να εχεις εσυ και εχουν μονο σαν στοχο να πουλησουν. Ο μονομαχος παει μονος του ουτως ή αλλος και αν και μερικοι λενε πως μπορει να συνδιαστει με ελαχιστα αλλα ειδη, ο βασικος κανονας το οτι μπαινει μονος του υπερισχυει των αποψεων με διαφορα. Απο εκει και περα, αμμωνια σηκωθηκε γιατι εβαλες πολλα ατομα στο ενυδρειο σου αποτομα ενω οταν στρωνει ενα ενυδρειο για να φτασουμε την τελικη ιχθυοφωρτηση, το κανουμε σταδιακα και πολλες φορες μπορει να χρειαστει 2 και 3 μηνες. Το οτι πεταξες τα ψαρακια στην αποχετευση εναι κατι το τραγικο και ειναι κριμα που εχασαν τη ζωη τους λογω του οτι εσυ δεν ψαχτηκες πρωτα απο ολα και δευτερον του πετ σοπ που στα εδωσε. Οπως ψαχνεσαι τωρα εδω σε αυτο το φορουμ, ετσι θα μπορουσες να ψαχτεις μεσα εδω αν καποιος τα θελει απο το να τα σκοτωσεις με αυτο τον τροπο ή εστω να επαιρνες το πετ σοπ να δεις αν θα γινοταν να τα πας πισω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries