Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 18-12-04, 23:20
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Αντε να το συνεχισουμε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Αν η μέτρηση ας πούμε του kh παίζει μεταξύ δύο βαθμών πχ 2 με 4 θέλω να το ξέρω, γιατί θα μου μεταβάλει άλλες παραμέτρους, επίσης αν έχω κάτω από 4 ΚΗ, τότε η μέτρηση του pH θα είναι τελείως λάθος, μιας και βασική προϋπόθεση είναι να είναι το ΚΗ >= του 4.
Αυτες οι τιμες που δινεις δεν ειναι απο ενα απλο ενυδρειο ενος αρχαριου , αρα εκει και βεβαια θα θελει κανείς υγρα .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Για μένα αν μια μέτρηση δεν πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο σύμφωνα με την τσέπη μου την πραγματικότητα δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και σωστή.
Αυτο σε παρακαλω να μου το εξηγησεις , δεν το καταλαβα το υπονοουμενο .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Είναι γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ stick και υγρού, αν βάλεις κάτω όμως τον αριθμό των μετρήσεων θα δεις ότι η διαφορά μειώνεται δραματικά, σε σημείο όπου τα υγρά να έρχονται πιο φθηνά από τα stick.
Συγκρινεις ανομοια πραματα , τα στικ που λες ας πουμε ειναι για 25 μετρησεις και βαζεις διπλα μια τιμη για τα στικς , και τα συγκρινεις με ενα μονο υγρο , ενω θα επρεπε να τα συγκρινεις με πεντε , γιατι το στικ κανει ταυτοχρονα πεντε μετρησεις .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Τώρα μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του
Αρα εαν θελει κανεις να βγαλει τα συμπερασματα του , θα πρεπει να βαλει επι πεντε το ποσο που γραφεις για το καθε υγρο.
Αρα τεραστια η διαφορα. (~120 € τα υγρα με 12€ τα στικς +20€ της αμμωνιας = 32 € ......... ~120 με 32 , αυτες ειναι οι πραγματικες διαφορες για οσους θελουν να ξερουν πριν παρουν καποια αποφαση )
Και τελος να πω οτι δεν ειμαι εναντιον των υγρων εκει που πραγματικα χρειαζονται , απλως στις απλες περιπτωσεις δεν ειναι αναγκαιο και μπορει καποιος να αποφυγει την αγορα τους χωρις να διακινδυνευσει τιποτα , οπως εκανα και εγω και εσυ και τοσοι αλλοι , και οταν χρειαστηκαμε για καποιο λογω τα υγρα τοτε μαλιστα , τα πηραμε για να κανουμε την δουλεια μας .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries