Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-04-06, 11:27
maxgr Ο χρήστης maxgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ποιός είπε ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται? Ξύπνησα σήμερα και βρήκα το καρχαρίνι νεκρό Χθές βράδυ παρατήρησα ότι κάποιες στιγμές ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω σε κάθετη θέση και κάποιες άλλες(για αρκετή ώρα) ήταν κάθετα με το κεφάλι σχεδόν έξω από το νερό.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, διέκρινα περιέργη συμπεριφορά και στο αρσενικό ξιφοφόρο...ήταν όλη την ώρα στην επιφάνεια και ανοιγόκλεινε το στόμα διαρκώς, ακόμη και όταν τρόμαξε από την παρουσία μου και κρύφτηκε συνέχιζε να ανοιγοκλείνει το στόμα γρήγορα. Βράγχια δεν είχε πρησμένα. Το μόνο που είχε ήταν ένα μικρό λευκό στίγμα μπροστά από το ραχιαίο πτερύγιο σαν μικρό σχίσιμο (περίπου 3mm σε μήκος) το οποίο δεν κατάλαβα αν είναι τραύμα ή απλά αποχρωματισμός. Το πρωί που το έβγαλα νεκρό από το ενυδρείο αυτό το σημάδι δεν φαινόταν.
Το καρχαρίνι το είχα από τις πρώτες μέρες αλλά ο ξιφοφόρος είναι νέο απόκτημα (1 1/2 βδομάδα) και μπήκε στο ενυδρείο μαζί με μία θηλυκιά αφού είχε στρώσει το νερό.
Εχω απογοητευτεί ρε παιδιά, τι να κάνω? Εχω ρίξει ήδη αλάτι (όχι επιτραπέζιο) σε αναλογία 6 κουταλιές της σούπας σε 60 λίτρα νερό, έβαλα και σε λειτουργία την αεραντλία μπας και δεν έχουν οξυγόνο τα καημενούλια (αν και το φίλτρο κάνει καλά την δουλειά του). Ολες οι μετρήσεις είναι άψογες (αμμωνία,νιτρικά, pH, σκληρότητες κλπ κλπ).
Να ρίξω αντιβιοτικά, αντιπαρασιτικά? Να κάνω τι? Αν έχετε κάποια ιδέα πείτε την καθώς εγώ μιας και αρχάριος έχω πήξει εντελώς!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxgr : 27-04-06 στις 11:40
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02336 seconds with 11 queries