Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-12-15, 19:21
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα είναι όμορφο και έχει πολλές προοπτικές, όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα δείξει.
Το στήσιμο της ρίζας μου αρέσει , και η ρίζα είναι όμορφη.
Το καπάκι για τώρα το χειμώνα είναι καλό, δεν θα έχει εξάτμιση, αλλά χρειάζεται να υπάρχει και κυκλοφορία αέρα. Για το καλοκαίρι όμως, θα πας να πάρεις ένα κομμάτι πλεξιγκλάς διάφανο, να έρθεις να σου το κόψω στις διαστάσει που έχει και το τζαμί, να σου ανοίξω και τρύπες να βάλεις ανεμιστηράκια και θα είσαι μια χαρά, εκτός και αν φτιάξεις άλλο καπάκι με όλα τα απαραίτητα (φώτα, ανοίγματα για τάισμα , ανεμιστηράκια κλπ)
Τώρα από φωτισμό από όσο κατάλαβα θα έχεις εξωτερικό φωτιστικό από πάνω, θα πρέπει να είναι λίγο δυνατό το φως γιατί το τζαμί σε συνδυασμό με τους υδρατμούς θα κόβουν λίγο τη φωτεινότητα και θα αυξάνουν τη διάχυση, καθώς και ελαφρά την αντανάκλαση.
Η όλη προσπάθεια όμως τη θεωρώ πολύ καλή, έξυπνη και προσεγμένη.
Τακη ευχαριστω για τη διαθεση να βοηθησεις, εχω ηδη αγορασει πλεξι και περιμενουν υπομονετικα. Ερωτηση: το καλοκαιρι με τα ανεμιστηρακια δεν θα εχω τουλαχιστον τον ιδιο βαθμο εξατμισης απ'οτι χωρις?
-------------------------
Εν τω μεταξυ, αυτο που σκεφτομουν να κανω με το πλεξι ειναι να φτιαξω ενα μικρο breeding tank και να βαλω σε εφαρμογη ολα οσα εχω διαβασει για αναπαραγωγη τετρα - συμφωνα με τη "βιβλιογραφια" του Internet, και παρα τις αντικρουομενες αποψεις, τα Glowlight και Ember τετρα ειναι απο τα ευκολοτερα τετρα για αναπαραγωγη. Κυριως χρειαζονται μαλακο νερο.

Να σημειωσω οτι με το Fluval Stratum και με το diy CO2 οι παραμετροι του νερου μου εχουν ως εξης:

pH
Βρυση 7,5-8,0 -- Ενυδρειο 6,0

GH
Βρυση 13-14 -- Ενυδρειο 6

KH
Βρυση 10 -- Ενυδρειο 4

Θεωρω οτι με προσθηκη τυρφης θα μειωθουν ακομα περισσοτερο οι σκληροτητες (αν χρειαστει).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη invisiblesurfer : 30-12-15 στις 19:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01872 seconds with 11 queries