Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-10-12, 20:36
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Η σωστή χρήση του όρου υβριδισμός είναι όπως την έχω γράψει και αλλού...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
"Υβριδισμός υπάρχει μόνο μεταξύ διαφορετικών ειδών."

Τυποι υβριδιων: υβριδιο Γ: Μεταξυ δυο χρωματικων μορφων του ιδιου ειδους αλλα επιλεκτικης αναπαραγωγης. Παραδειγμα: Red cherry + Yellow shrimp.

υβριδιο Δ: Μεταξυ του ιδιου ειδους αλλα με διαφορετικες "ρατσες" εκτροφης. Κατι σαν να αναπαραγουμε σκυλια απο διαφορετικες ρατσες.Παραδειγμα: CRS + Bee shrimp.
Στην περίπτωση που έχεις ένα είδος γαρίδας σε διαφορετικές χρωματικές μορφές και τις ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ, οι γαρίδες που θα παραχθούν θα είναι το ίδιο είδος με τους γονείς τους και κατά ορισμό όχι υβρίδια.

Οι περιπτώσεις Γ και Δ παραπάνω είναι σενάρια διασταύρωσης π.χ. μορφές Tibee (= Tiger x Bee)


Η λέξη Yβρίδιο και στα αγγλικά Hybrid έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούνται αρκετά σε πολλά χόμπι με ζωντανά... και αν και καταλαβαίνουμε τι συζητάμε, στην περίπτωση μας δεν είναι αποδεκτοί όροι από την επιστημονική κοινότητα. Ο όρος Crossbreeding και το αποτέλεσμα αυτού crossbred είναι πιο σωστές και περιέχουν ως έννοιες τις περιπτώσεις Γ και Δ.

Ένα πολύ καλό κείμενο για μελέτη στα Ελληνικά
http://www.cup.gr/Files/files/chapte...24_632_Low.pdf

Επειδή και εγώ δεν θέλω να χαλάσω το συγκεκριμένο θέμα , μήπως θα πρέπει να μεταφερθούν κάποια ποστ σε νέο θέμα για τους υβριδισμούς γαρίδων
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries