Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 21-12-15, 11:35
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Οι καρδινάλιοι γενικά είναι ψάρια που...."ψαρώνουν" εύκολα. Δεν ξέρω και τι setup έχει το ενυδρείο σου. Πάντως θέλουν μεγαλύτερα ενυδρεία και μεγαλύτερα κοπάδια για να νιώθουν ασφάλεια. Ειδικά αν έχουν συγκάτοικους μεγαλύτερα ψάρια ή ψάρια που κινούνται στις δικές τους ζώνες (όπως οι αρλεκίνοι).
Μπορεί να φταίει η τροφή. Μπορεί και όχι. Το λέω αυτό γιατί καρδινάλιους κρατάω πολλά χρόνια στα ενυδρεία μου και έχω δει ότι οι συμπεριφορές τους (συμπεριλαμβανομένου του φαγητού) εξαρτώνται σημαντικά απο το περιβάλλον που βρίσκονται. Είχα κοπάδι 25 ατόμων μόνο του σε 250 λίτρα φουλ φυτεμένο. Κολυμπούσαν σέ όλο το μήκος, πλάτος και ύψος, ένιωθαν δε τόσο άνετα που με το που με έβλεπαν να πλησιάζω ερχόντουσαν όλα στο μπροστά τζάμι για να τους ταίσω. Εκανα αλλαγές ή κλάδευα κι αντί να πάνε απο την άλλη (όπως κάνουν τα 9 στα 10 κοπαδόψαρα), αυτά έκοβαν βόλτες ανάμεσα στα ψαλίδια και τις απόχες. Δέκα απο αυτούς τους 25 είναι τώρα σε ένα 60 άρι μαζί με ember. Ναι μεν τρώνε μια χαρά αλλά η υπόλοιπη συμπεριφορά τους δεν έχει καμία σχέση σε τα ψάρια που ήταν στο 250 άρι...
Δοκίμασε κάποια απο τις τροφές που σου λέω ότι δίνω στους δικούς μου. Αν φάνε, έχει καλώς. Αν όχι, τότε κάτι άλλο τους φταίει...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01387 seconds with 11 queries