Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 04-06-06, 14:33
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα νέα είναι πολύ ασχημα
Χθες για να ταίσω και τον αρσενικό έριξα από πάνω του tetra bits και με πολύ απαλές κινήσεις έτρωγε όποιο πλησίαζε κοντά του.
Το απόγευμα ενώ όλλα πήγαιναν μια χαρά μου ήρθε η ιδέα να κάνω την καθιερωμένη αλλαγή νερού. Με το που σβήσαν τα φώτα και ξεκίνησα τη διαδικασία ο κυρίαρχος δίσκος του ενυδρείου άρχισε μια τρομερή επίθεση στο αρσενικό του ζευγαριού.Αναγκάστηκα να πάρω μια ξύστρα άλγης και να τον χτυπήσω μερικές φορές για να σταματήσει η επίθεση .Γρήγορα γρήγορα τέλειωσα την αλλαγή με την ξύστρα στο χέρι να απειλώ το δίσκο κάθε φορά που πλησίαζε.
Οταν τέλειωσα και ξαναάναψα τα φώτα είδα ότι είχαν σκορπίσει πολλά μικρά και οι γονείς στρεσαρισμένοι έψαχναν για πολύ ώρα, πάντως η επίθεση του άλλου είχε σταματήσει.
Πέρασα κάνα δίωρο μπροστά στο ενυδρείο για να δω τι θα γινει και ν ασιγουρευτώ ότι όλλα θα είναι οκ.
Είχαν χαθεί αρκετά μικρά αλλά μετρησα 30-40 και οι γονείς ξεπέρασαν μου φάνηκε το σοκ και συνέχισαν να τα προσέχουν (κυρίως ο αρσενικός που αποδείχτηκε πολύ στοργικός αλλά και πολυ έυπνος).
Παρατήρησα βέβαια ότι κάποια που έπεφταν κάτω αργούσαν πολύ να τα δουν.
Το βράδυ βγήκα αφήνοντας αυτή την κατάσταση και όταν γύρισα αρκετά αργα είδα κάτι να μην πάει καλά, ο αρσενικός δεν ήταν ακριβώς δίπλα στα μικρά και οθυληκός να είναι αρκετά μακρυά.Αναψα λίγο το φως και είδα ότι υπήρχαν μικρά αλλά πολύ λιγότερα.
Ομως σήμερα όταν ξύπνησα μικρά-τέλος, δεν υπήρχε κανένα-μεγάλη απογοήτευση.
Ετσι όπως έγιναν τα πράγματα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι συνέβει.
Σίγουρα η αλλαγή ήταν μεγάλο λάθος.Μήπως πάλι κουράστηκαν από τα πολλά ξενύχτια(και τους πολλούς κινδύνους που υπάρχουν στο ενυδρείο για τα μικρά)
Οσο μεγάλωναν τα μικρά τόσο πιο κινητικά γινόντουσαν οπότε και οι απαιτήσεις προσοχής τους μεγάλωναν.Μήπως έγινε και άλλη επίθεση όταν έλειπα;
Eίναι πάντως πίκρα-σήμερα περίμενα να δω έστω κάποια από τα μικρά να κολησουν στους γονείς και αντι γι αυτό να μην υπάρχει κανένα.
Αυτό με τη σίτα το έχω δει στο περιοδικό αλλά δεν ξέρω πόσο εφαρμόσιμο είναι στο ενυδρείο μου (ετσι οπως είναι).
Σίγουρα στην επόμενη γέννα δεν θα κάνω τίποτα περισσότερο από το να ρίχνω φαγητό.Οσο δεν ασχολιόμουν και δεν έκανα τίποτα 'ολλα πήγαιναν καλά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries