Θέμα: Shrimp Rack
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 18-03-13, 12:03
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπισης να θεσω εναν παραγοντα ακομα για τα πρακτικα με καλυψαν οι προλαλησαντες αν και εχει ψωμι ακομα το θεμα.
9 ενυδρεια απο 100 λιτρα. 900λιτρα-κιλα. Μαζι με σαμπ κοιλοδοκους υλικα λαμπες και τζαμια των ενυδρειων πατας τα 1500κιλα και αυτο θα ειναι ολο καθ υψος αρα σε πολυ μικρη επιφανεια πατωματος. Αν εισαι σε οροφο θα στο απετρεπα να το κανεις εκτος αν κανεις εκτος αν κανεις μελετη για κατι τετοιο. Αν εισαι σε δικο σου σπιτι ακυρο το ποστ.
H αλήθεια είναι οτι αυτό δε το είχα σκεφτεί.Δικό μου είναι το σπίτι αλλά στο δεύτερο όροφο.Πρ'επει να το κοιτάξω.Ευχαριστώ!!!
-------------------------
Κάθησα και διάβασα διάφορα θέματα για τις αντοχές δαπέδου και χοντρικά(αν είσαι και κοντά σε δοκάρια) ένα maximum όριο ασφαλείας είναι 1000 κιλά/τ.μ.
Αν πάω τελικά σε 2 σειρές με 4 ενυδρεία 50χ40χ40 για παράδειγμα,τότε 80 λίτρα το κάθε ενυδρείο έχουμε 8χ80=640 κιλά+60 κιλά τζάμια+ράφια βαρέους τύπου σαν αυτά http://www.dexion-rafia.gr/rafia-varews.htm 100+ sump 200 κιλά=1000 κιλά.(Το sump δεν θα πάει παραπάνω,ίσως και λιγότερο γιατί ουσιαστικά μιλάμε για 600 καθαρά λίτρα που φιλοξενούν γαρίδες).Άρα συνολικά περίπου 1 τόνος σε μία επιφάνεια 2χ0,60 που θα πατάει η μεταλλική αυτή κατασκευή.1 τόνος σε 1,2 τ.μ επιφάνειας.
Έχω ακούσει για ενυδρεία 1,20χ60χ60+τζάμια(πιο χοντρά τζάμια απο αυτά που θα βάλω εγώ)+πέτρες=Περίπου 550 με 600 κιλά.Αν βάλεις τη βάση και ένα sump πας αμέσως αμέσως στα 900 κιλά περίπου ανά 0,72 τ.μ. που είναι πολύ χειρότερα απο αυτό που σκέφτομαι εγώ.Σε κάθε περίπτωση θα ρωτήσω μηχανικό αλλά εκ πρώτης όψεως δεν είναι απαγορευτικό νομίζω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 18-03-13 στις 12:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries