Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 10-04-11, 09:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε nikman, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα οχι. εδω και πολυ καιρο ταλανιζει το θεμα το διαχειριστη και τη συντονιστικη ομαδα.

απο εκει και περα οσον αφορα τη χρησιμοτητα τους η οχι..θα μιλησω για μενα μιας και τις χρησιμοποιω πολυ.

α) μεσα απο αγγελια μπορεσα να βρω σπανια ειδη που δεν εβρισκα σε μαγαζια. ή κλαδεματα και φραγκς που τα μαγαζια δεν παρεχουν. επισης εξαπλωνονται πιο γρηγορα. απο δικη μου εμπειρια και μονο θα αναφερθω στα σταπερσι και την μπλυξα...που εφτασαν μεσω αγγελιων σε ολη την ελλαδα. και θα ακολουθησουν και αλλα ειδη...
β) μονο μεσα απο αγγελιες βρισκω ψαρια και ασπονδυλα απο χομπιστες που ειναι υγιεστατα και προσπαθω πλεον οσο γινεται να περιορισω τις αγορες ζωντανων απο τα καταστηματα εφοσον μπορω να εχω απογονους καποιου φιλου απο εδω.
γ) τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες. ακομη και ζωντανο βραζο πηρα με 5 ευρω το κιλο καθαρο και γεματο κοραλινη οταν ο γεματο απταισιες και καβουρια στα μαγαζια εχει 12-15 το κιλο.για εξοπλισμο δε το συζητω. τα παντα ειναι μεταχειρισμενα σχεδον στα ενυδρεια μου. αλλιως το κοστος ειδικα για το θαλασσινο θα ηταν δυσβασταχτο.
δ). μου δινουν τη δυνατοτητα να ειμαι πιο ευελικτος. π.χ. εχω ενα μεγαλο μαλαουι με πολλα ψαρια...και θελω να ξεκινησω ενα νεο εγχειρημα για κατι που δεν περιμενα να βρω...και το ξεστηνω. αν δεν υπηρχαν αγγελιες να δωσω τα ψαρια μου σε φιλους εδω, δε θα τα εδινα ευκολα σε πετ που ξερω οτι μαλλον θα "κακοπεσουν" αλλα και δε ξερω ΑΝ θα τα επαιρνε. ετσι δε θα μπορουσα να κανω τις αλλαγες οσο ευκολα ηθελα.
ε) οι αγγελιες με εκαναν να γνωρισω πολλα ατομα που διαφορετικα δε θα γνωριζα. οχι οτι δε συμβαινει αυτο και απο το συνολο του φορουμ αλλα ομολογω οτι χαρη σε αυτες γνωρισα ακομη περισσοτερα.
στ) σε πολλα παιδια στην επαρχια (απο γιαννενα μεχρι σαμο και ακομη παραπερα) μεσω αγγελιων μου εστειλα ζωντανα που δεν μπορουσαν να βρουν αλλου και τα μαγαζια δεν ειναι παντα προθυμα να στειλουν...ειδικα μικρες ποσοτητες. μου εκανε εντυπωση πως καποιοι φιλοι ψαχνανε τοοοσον καιρο ειδη που απλα πηγα και τους τα εστειλα....

σαφως και δεν ειναι οι αγγελιες πρωταρχικος στοχος του γκαμπ -ισα ισα ειναι υποδιεστερη ενοτητα....αλλα η υπαρξη τους και μονο...σε οποια μορφη και να υποστηριχθουν ειναι σημαντικη ωστε να εξασφαλιζει τα παραπανω και αρκετα ακομη που ειναι πρωι και χωρις καφε δε μπορω να σκεφτω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02071 seconds with 11 queries