Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 14-12-15, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κρίμα Σταύρο , αλλά να μη στεναχωριέσαι, αυτά μπορούν να συμβούν και είναι λογικό.
Έλλειψη εμπειρίας , και δικιά σου αλλά και γενικότερα γιατί δεν υπάρχει κόσμος που έχει ασχοληθεί με γέννες χρυσόψαρων , και ειδικά σε τόσο μεγάλο βαθμό όπως προσπάθησες να κάνεις εσύ, όσοι ασχολήθηκαν το έκαναν επειδή τους έτυχε γέννα και το άφησαν και λίγο στη τύχη και στη φύση. Να προετοιμαστείς από τώρα για την Άνοιξη και είμαι σίγουρος ότι θα έχεις θετικά αποτελέσματα.
Προσωπικά να σου πως και εγώ πέρσι που μου έτυχε γέννα για πρώτη φορά είχε παταγώδη αποτυχία, έχασα το τελευταίο που είχε επιζήσει 1 μήνα μετά και αφού είχε σχηματιστεί ψάρι. Φέτος προτίμησα να βάλω τον γόνο που βρήκα, σε γεννήστρα στο κύριο ενυδρείο , μπροστά στην έξοδο του φίλτρου, και αυτό με έσωσε από τις αλλαγές και τη ποιότητα νερού, άλλα και πάλι από τους 15 περίπου γόνους που έβαλα , ένας επέζησε τελικά, και ακόμα 6 μήνες μετά δεν έχω τελειώσει, σε κάνα 2 μήνες θα είναι έτοιμο να μπει στο κύριο ενυδρείο με τα υπόλοιπα ψάρια. Υπομονή και επιμονή, αυτά έχει το χόμπι μας, και μην ανησυχείς, δεν είμαστε Θεοί να αντικαταστήσουμε τη φύση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries