Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-05-14, 23:56
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Smile Προτάσεις για την βελτίωση του ενυδρείου μου :)

Καλησπέρα

Θα ήθελα προτάσεις για την βελτίωση του ενυδρείου μου. Πριν όμως σας μιλήσω λεπτομερώς, θα κάνω μια μίνι-παρουσίαση του ενυδρείου μου!

Φωτογραφίες :





Το ενυδρείο είναι ένα set της Boyu. Έχει χωρητικότητα περίπου 50 λίτρα και συμπεριλαμβάνει ένα φίλτρο, έναν θερμοστάτη και φωτισμό της ίδιας εταιρίας. Στα αριστερά διακρίνεται ένα θερμόμετρο,το οποίο πάντοτε (όταν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) δείχνει 23 oC. Στο φίλτρο είναι συνδεδεμένη αερόπετρα, με στόχο την περαιτέρω οξυγόνωση του ενυδρείου.

Για χαλίκι έχω μαύρο χαλίκι αγορασμένο από pet-shop,με μια πολύ μικρή δόση άσπρου χαλικιού (ίδιο μέγεθος/σχήμα).

Ακόμη, στο κέντρο του ενυδρείου έχω ένα ξύλο (προφανώς από ποτάμι, μου το έδωσε φίλος που το χρησιμοποιούσε σε δικό του ενυδρείο) το οποίο περικυκλώνεται από μια κρυπτοκορίνα (Cryptocoryne Bullosa νομίζω).

Στο ενυδρείο φιλοξενούνται τα εξής ψαράκια :

10x Neon Tetra
1x Ενήλικο Αρσενικό Guppy
1x Ενήλικο Θηλυκό Guppy
2x Έφηβα Αρσενικά Guppy (παιδιά των ενηλίκων)
1x Έφηβο Θηλυκό Guppy (παιδί ενηλίκων)
2x Μωράκια Guppy (παιδιά 2ης γέννας,τα οποία μόλις έγιναν γκρι,δεν ξέρω το φύλο τους)
∞x Μικρά Οστρακοειδή αγνώστου είδους (έχει γεμίσει το ενυδρείο, δεν ξέρω πόσα είναι)

Στα τζάμια, στο φίλτρο και σε άλλα μέρη του ενυδρείου είναι εύκολη η απομάκρυνση άλγης. Σε άλλα μέρη του ενυδρείο (φυτά,ξύλα) όχι. Δεν μου είναι εύκολο να τα βγάλω για να ξεπλύνω την άλγη.

Θα μπορούσα να βάλω έναν μικρό πλεκόστομο (στο Pet-Shop πλακόστομους τους έλεγαν,δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό) του οποίου το μέγεθος δεν θα ξεπεράσει τα 10cm ώστε να βοηθήσει κάπως την κατάσταση;

Ακόμη, είναι καλά τα εργαλεία καθαρισμού βυθού; Έχει βρομίσει και χρειάζεται καθαρισμό!

Η θερμοκρασία του ενυδρείου (23 oC) είναι καλή ή πρέπει να την αυξήσω; Τόσους μήνες πάντως τα ψαράκια (τα νέον τα έχω πάνω από 1 χρόνο,ενώ τα guppy γύρω στους 8 μήνες) ζουν και αναπαράγονται, απλά επειδή ο σκοπός είναι η βελτίωση θέλω να μάθω και αν είναι να την αυξήσω/μειώσω.

Ποια η γνώμη σας για τις αντλίες αέρα; Θα έχω ωραίο εφέ αν αγοράσω μία και την συνδιάσω με μια μπλε μακρόστενη αερόπετρα; (Θα την τοποθετούσα πίσω και θα την "έθαβα" αφήνοντας μικρό ποσοστό της να φαίνεται,θέλω μόνο μπουρπουλήθρες )

Στο φίλτρο μου έχω μόνο το εργοστασιακό σφουγγαράκι. Θα'ταν καλή ιδέα να το κόψω λίγο και να προσθέσω ένα από εκείνα τα διχτάκια με τα λευκά δισκάκια που αν δεν κάνω λάθος βοηθούν στην ύπαρξη βακτιριδίων;

Επίσης, υπάρχει υπερπληθυσμός στο ενυδρείο μου; Εάν όχι,θα μπορούσα να προσθέσω 5-10 neon tetra (μ'αρέσουν πάρα πολύ,ειδικά που σχηματίζουν κοπαδάκια) και έναν πλεκόστομο;

Τέλος, αλλάζω το νερό του ενυδρείου μου κάθε 2 εβδομάδες προσθέτοντας Tetra AquaSafe. Είναι μεγάλο/μικρό το χρονικό διάστημα;

Ότι προταθεί για αγορά θα προτιμούσα να μην ξεπεράσει το μέγιστο όριό μου, δηλαδή τα 50€!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

**Αν έπρεπε να βρίσκεται στην Κατηγορία Αρχαρίων Γλυκού Νερού παρακαλώ μεταφέρετέ το**
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01870 seconds with 11 queries