Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-04-12, 18:59
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να το ομόρφυνω - αν φτάσω και στον 'παραδεισο' στην πρώτη μου προσπάθεια σε φυτεμένο ενυδρείο θα είμαι ευτυχισμένος!

Η τελική σύνθεση ελπίζω να είναι corydoras pygmaeus( 8 ), nannostomus mortenthaleri/marginatus( 8-12 ), otocinclus hoppei( 4-6 ).

Δεν ξέρω βέβαια αν τους φτάνει το ενυδρείο οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω με τα corydoras που μου αρέσουν περισσότερο απ'τα pencilfish, και αν δω ότι είναι οριακά δεν έχω πρόβλημα να τα έχω μόνα τους με 4-6 oto.

Το 2211 δεν ξέρω αν φτάνει για αυτή την ψαροσυνθεση, αλλά σκέφτομαι(και όχι μόνο) σοβαρά μια λύση τύπου sump για την αύξηση των συνολικών λίτρων.
Αλήθεια, σ'αυτα τα λίτρα, με την ψαροσυνθεση που σκέφτομαι, και 120cm από έδαφος εως την κορυφή του ενυδρείου, τι αντλία θα χρειαζόταν ένα sump?

Σκοπεύω να ρίξω το ph αρχικά με τύρφη καθώς έχω ένα φίλτρο από juwel rekord 600 να κάθεται, και αργότερα να προμηθευτού μια συσκευή Α/Ο αφού -όλα- τα ψάρια που μου αρέσουν θέλουν χαμηλές τιμές ph/gh :/

Στα 33 λίτρα ακριβώς είναι(τα μέτρησα στο γέμισμα) αλλά όταν μπει το καπάκι και ανεβάσω τη στάθμη υπολογίζω να φτάσει γύρω στα 37.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02573 seconds with 11 queries