Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-05-08, 22:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chriskousis Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι ακριβως λεει το τοπικ.

το ενυδρειο με τις malawi mbuna θελω να το μετατρεψω σε μερικος φυτεμενο ενυδρειο για δισκους.

οι διαστασεις ειναι
260 x 70 x 70

θελω να μου πειτε.
τι ακριβως θα χρειαστω απο μηχανηματα (για co2 κτλ) μπουκαλα διοξειδιου με μανομετρα βελονοειδη και μετρητη φυσαλιδων καθως και διαχυτηρα co2
καλο θα ηταν και ph controller και μια ηλεκτροβανα ωστε να κρατας σταθερο το ph...καποιοι κρατουν και δισκους χωρις διοξειδιο...μονο με νερο απο ΑΟ αλλα υποθετω οτι θελει εμπειρια σε αυτο...
αν θα χρειαστει να φτιαξω sump (το ενυδρειο μου το ειχαν φτιαξει οταν ημουν 18 χρονων ... και μου φτιαξανε εσωτερικα ενα φιλτρο που ειναι γυρο στα 150 λιτρα... σας το ειχα δειξει παλιοτερα πως ειναι)
εχω δει πολλα δισκοενυδρεια χωρις sump με καλα εξωτερικα φιλτρα....ας πουν πιο εμπειροι τι θα ηταν προτιμοτερο...
τι ειναι το Α/Ο ?? ολο βλεπω για Α/Ο αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι.ΑΟ ειναι συσκευη αντιστροφης οσμωσης.....εχει φιλτρα και μια ειδικη μεμβρανη και σκοπος της ειναι να σου δινει 100% σχεδον καθαρο νερο...δηλαδη χωρις αλλατα και τιποτα αλλο διαλυμενο μεσα στο νερο....ετσι μπορεις με αναλογια δικτυου η σκευασματα να φτιαξεις το μαλακο νερο της επιθυμιας σου για δισκους
απο κατοικους τι μπορω να βαλω? οι δισκοι δεν ενοχλουν αλλα ψαρακια....εκτος απο πολυ μικρα και αργοκινητα θεωρητικα....πιο πολυ πρεπει να προσεξεις να μην εχεις ψαρια που στρεσσαρουν τους δισκους....πολυ συνηθισμενα ειναι τα ροδοστομα και τα νεον η οι αρλεκινοι με τους δισκους...
οι κλοουν μαζι με κορις εχουν προβλημα? δεν εχουν..
οι κλοουν οταν μεγαλωσουν υπαρχει περιπτωσει να φανε τα τετρας που θα μπουν στο ενυδρειο? ειναι φιλησυχα ψαρακια και δεν τρωνε αλλα ψαρια
νανοκιχλιδες μαζι με αυτα ταιριαζουν? καποια ραμς ή απιστογραμα? σαν απαιτησεις νερου ναι....αλλα επειδη δεν εχω δει δισκοενυδρεια με αλλες κιχλιδες μεσα (εκτος απο σκαλαρια) ας πει καποιος που το εχει δοκιμασει...
συγγνωμη που σας πλυμμηριζω με ερωτησεις.. αλλα :Ρ ...

επισης μπορειτε οποιος μου δινει απαντησεις σχετικα με τα μηχανηματα να βαζει και μια τιμη κοντα στην πραγματικη?
πηρα προσφατα ΑΟ απο παραγγελια που εκανε μελος εδω 5 σταδιων (θεωρειται επαγγελματικη) με σουπερ αποδοση..περιπου 100 ευρω....
μπουκαλα με μανομετρα και βελονοειδη γυρω στα 110 απο θεσσαλονικη.....ηλεκτροβανα 50 ευρω απο το ιδιο μαγαζι..οι τιμες αυτες παιζουν πολυ απο μαγαζι σε μαγαζι και καλο ειναι να κανεις μια ερευνα αγορας πριν καταληξεις...
ευχαριστω ^^
για οσα ηξερα απαντησα...οι φιλοι να με διορθωσουν και να με συμπληρωσουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries