Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #108  
Παλιά 29-10-17, 00:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά,
από τα δικά μου φλοτεράκια είδα πως είναι αδιάβροχα, λειτουργούν και μέσα στο νερό.
Το 2ο σκέλος δεν το πολυκατάλαβα αλλά μου φαίνεται λίγο πολύπλοκο αλλά εγκυμονεί πιο πολλούς κινδύνους, ειδικά όταν υπάρχουν φλοτεράκια και κάτι δεν πάει καλά,
φλοτεράκια στην αναπλήρωση και φλοτεράκια στην αλλαγή = διπλάσιος κίνδυνος για πιθανό πρόβλημα.
Δες τώρα κάτι που σχεδίασα σε ένα φίλο και λειτουργεί 2 χρόνια,
συγκεκριμένα φέτος ήταν το 2ο καλοκαίρι που λειτούργησε και ο φίλος έλειψε για διακοπές έναν ολόκληρο μήνα.
Με αυτό το τρόπο κάνει τις αλλαγές του , ή καλύτερα γίνονται αυτόματα οι αλλαγές.
1ο σκέλος,
Φίλτρο άνθρακα, 12 βολτη ηλεκτρομαγνητική, 2 φλοτεράκια, χρονοδιακόπτης για λόγους ασφαλείας.
Όταν πέσει η στάθμη τα φλοτεράκια ανοίγουν την ηλεκτρομαγνητική και πέφτει νερό στο ενυδρείο.
Προβλήματα,
όταν πήρε την ηλεκτρομαγνητική , μετά από 1 εβδομάδα έκανε ότι ήθελε, μία δούλευε, την άλλη δεν δούλευε, έκανε θόρυβο, ζεσταινότανε κλπ.
Την είχε πάρει κανα 15αρι Ευρώ εδώ από Ελλάδα, την πήγε πίσω , δεν του την άλλαζε κλπ, την πέταξε και πήρε μία από Ebay 2,5 Ευρώ. Αυτή λειτουργεί άψογα, για αυτό πήρα και τη δικιά μου φέτος από Ebay που λειτουργεί και σε εμένα μια χαρά.
Επίσης μια φορά δεν λειτούργησαν τα φλοτεράκια, για άγνωστο λόγο , δεν σταμάτησαν και ευτυχώς που ήταν εκεί και πρόλαβε τη πλημμύρα. Αυτό έγινε για καμιά εβδομάδα, τελικά άλλαξε τροφοδοτικό και από τότε λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
2ο Σκέλος
Ενυδρειακή αντλία 220V, ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου 220V , ρελέ που κόβει τις αντλίες του φίλτρου , χρονοδιακόπτης
Η αντλία είναι μόνιμα μέσα στο ενυδρείο
σε ένα ύψος ασφαλείας που να μην αδειάσει το ενυδρείο αλλά και να μη ξενερίσουν οι αντλίες,
έξω από το ενυδρείο , στη σωλήνα εξαγωγής είναι η ηλεκτρομαγνητική,
αυτή ανοίγει μαζί με την αντλία,
και όταν σταματάει η αντλία κλείνει και η ηλεκτρομαγνητική και σταματάει το νερό που τρέχει γιατί η σωλήνα εξαγωγής λειτουργεί σαν σιφόνι.
Υπολόγισε πόση ώρα χρειάζεται για να αφαιρέσει τα λίτρα που θέλει, προγραμμάτισε τον χρονοδιακόπτη
και όταν ενεργοποιηθεί, σταματάνε οι αντλίες του φίλτρου, ανοίγει η αντλία και η ηλεκτρομαγνητική και αδειάζει το ενυδρείο.
Όταν πέσει η στάθμη ενεργοποιούνται τα φλοτεράκια και ανοίγει η 12βολτη ηλεκτρομαγνητική και πέφτει φρέσκο νερό από το φίλτρο άνθρακα.
Αυτό είναι όλο.
Αν το σκέφτεσαι όμως για το δικό σου με τα χρυσόψαρα, επειδή έχεις σαμπ είναι λίγο πιο πολύπλοκο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01651 seconds with 11 queries