Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 21-07-14, 13:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό το Σ/Κ τελείωσε ότι αφορούσε τη δεξαμενή και απόψε θα βάλω το τζάμι (αρκεί να προλάβω)
Βάφτηκαν και μπήκαν στη θέση τους όλες οι αλουμινογωνιές
Εδώ τελευταίες πινελιές για να βάψω τις βίδες




Στη πατούρα έβαλα τσέρκι που ξεκινάει 20 πόντους από τη μία πλευρά, περνάει όλη τι πατούρα στο πάνω σημείο και καταλήγει στην άλλη πλευρά πάλι 20 πόντους. Με αυτό το τρόπο εξασφάλισα τη σταθερότητα των πλαϊνών γιατί δεν είχα εμπιστοσύνη στους 4 πόντους κόντρα πλακέ να αντέξουν και να κρατήσουν τα πλαϊνά.
Δυστυχώς πάνω στη βιασύνη μου όταν το έβαλα δεν έβγαλα φωτό.
Το τσέρκι καλύφθηκε με τη γωνιά και δεν φαίνεται

Εδώ είναι το τσέρκι και οι βίδες που μπήκαν εσωτερικά ψηλά όπου χρειάστηκε, όπως θα δείτε είναι ανοξείδωτες και συγκεκριμένα βρήκα βίδες με ένδειξη μια άγκυρα και όχι βροχή που σημαίνει πως είναι για θαλασσινό νερό και άρα θα αντέξουν μια χαρά και στο γλυκό




Σε όλες τις αλουμινογωνιές μπήκε από μέσα ακρυλική μαστίχη για και να υπάρχει προστασία από την υγρασία.
Μετά τις αλουμινογωνιές μπήκαν εσωτερικά πλαστικές γωνιές που κολλήθηκαν με ενυδρειακή σιλικόνη





Εδώ πως είναι το πίσω μέρος





Και το αποτέλεσμα είναι αυτό




και από πιο μακριά





και με τους μελλοντικούς κατοίκους του




Υπάρχουν κάποιες ατέλειες αισθητικά αλλά δεν το έφτιαξα για σαλόνι, για το ταρατσόκηπο
θεωρώ πως είναι μια χαρά, προσωπικά δεν με ενοχλούν αυτές οι αισθητικές ατέλειες που δείχνουν όμως πως είναι χειροποίητο από ερασιτέχνη, αν φτιάξω άλλο για το σαλόνι θα γίνει με διαφορετικό τρόπο. Θα ήταν ιδανικό να βρω έτοιμες μαύρες αλουμινογωνιές και να μου τις κόψει αλουμινάς , γιατί κόψιμο αλουμινίου με το χέρι , και ειδικά να κόψεις φάλτσα δεν είναι ότι καλύτερο και ευκολότερο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries