Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 05-01-10, 11:01
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Νεότερα από το μέτωπο:
θερμοκρασία στους 30 C. Φώτα κλειστά από Σάββατο - (θυμάμαι πως κάπου είχα διαβάσει παλιά πως η συσκότιση σε αυτές τις περιπτώσεις κάνει καλό). Απώλειες από την ημέρα έναρξης της θεραπείας = Ο.
Εντούτοις, όπως έχω πει, όλα τα cherry barbs έχουν ακόμη πολλά στίγματα, κάτι που με κάνει να πιστεύω πως κάποια δεν θα τη γλιτώσουν τελικά. Πάντως η συμπεριφορά τους είναι καλή (κίνηση ζωντανή, όρεξη για την λιγοστή τροφή που μέχρι τώρα έχω δώσει κλπ).
όλα τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν, ούτε είχαν εμφανίσει στίγματα, εκτός από 1 red nose που ήταν σε άθλια κατάσταση και τώρα συνήλθε!
έχοντας πλέον καλύτερη διάθεση, θέλω να επισημάνω το ακόλουθο φαινόμενο, μην ξέροντας αν είναι φυσιολογικό ή όχι:
η αρρώστια μου εξολόθρευσε ολόκληρα κοπάδια ορισμένων ψαριών, ενώ άλλα δεν τα πείραξε καθόλου! πάνε όλοι οι καρδινάλιοι, παραλίγο να χάσω όλα τα red nose (πρόλαβα ένα), πάνε και οι δύο κλοουν, πάνε και όλοι οι αρλεκίνοι. Σημειώνω εδώ πως όλα τα ψάρια αυτά δεν μπήκαν πρόσφατα στο ενυδρείο, αλλά τα είχα (χωρίς υπερβολή) τουλάχιστον 1 χρόνο.
Αξιοσημείωτο επίσης πως την μέρα που διαπίστωσα το Πρόβλημα και μάζευα με την απόχη κουφάρια από παντού, παρατήρησα 100δες σαλιγκαριών που είχαν ξεμυτίσει και κατάκλεισαν κάθε γωνιά του ενυδρείου (τζάμια, φυτά, πέτρες κλπ), παρόλο που η ώρα (μεσημέρι) και οι συνθήκες (ανοιχτά φώτα) δεν βοηθούσαν αυτή τη συμπεριφορά...
Αλλά, ίσως είναι άκαιρη η κουβέντα αυτή τώρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01892 seconds with 11 queries