Θέμα: αλλα ζωα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 03-09-08, 11:57
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή σιγουρα εχεις δικιο

εχεις δικιο σε αυτο που λεσ αλλα σε μια σχεδον εξαφανισμενη ρατσα ειναι δυσκολο να βρεισ καθαρα ατομα (οχι πως εχει ιδιεταιρη σημασια το να ειναι ενα ζωω καθαροαιμο. απλως δεν υπαρχει κανενασ αλος οργανισμος η στανταρ για να πει αν ενα σκυλι ειναι ελληνικος πομενικος. το μονο που μπορει να πει ενας ιδιοτηςειναι οτι το σκυλι που πουλαει ΜΟΙΑΖΕΙ με ελληνικο ποιμενικο το αν ειναι η όχι μπορει σε αυτη τη περιπτωση να το πει ενασ κριτης σκυλων και μονο μετα απο μετρήσεισ (υψος .φαρδος σαγωνιων κτλ) δεν ειμαι ιδιεταιρα υπερ των καθαροαιμων σκυλων αλλα ηθελα ενα ζωο που να μπορω νατο ζευγαρωνω να βλεπω το μεγαλωμα και να μην ανυσυχω για το μελλον των κουταβιων. θα μπορουσα βεβαια να παρω κατι σαν μολοσο που τα κουταβια αξιζουν πολυ αλλα δεν εχω την οικονομικη αναγκη να βγαζω λεφτα απο τα ζωα μου, προτιμω να ξοδευω λεφτα για αυτα. τη φυλη την ειχα γνωρισει οταν εκανα την πτυχιακη μου εργασια η οποια ειχε θεμα το μελλον της καφε αρκουδας , εκει εμαθα οτι ο σκυλος αυτος χρησιμοποιειται για να προστατευει τα κοπαδια απο αρκουδες εξαιτιας του θαρους του και της επιθετικοτητασ του. ειναι ζωο που αν επιτεθει η σκοτωνει η σκοτωνεται ποτε δεν κανει πισω.
παντως η χλοη (ο αλλος σκυλος ) εχει πολυ καλυτερο χαρακτηρα οπως ολα τα ημιαιμα και ειναι πολυ υπακουη σε αντιθεση με τη δαφνη. παντα τα καλυτερα ζωα σε χαρακτηρα ειναι τα ημιαιμα αλλα το προβλημα ειναι τα μωρα. ειδα και επαθα μεχρι να βρω σπιτι για τα γατακια απο τις γατες μου και τις στειρωσα το ιδιο θα κανω και για τη χλοη τη σκυλιτσα. ετσι κουταβια μονο απο τη δαφνη γινεται να δω. ζωα που δεν προοριζονται για ανπαραγωγη ειμαι της αποψης οτι πρεπει να ειναι παντα στειρωμενα.
-------------------------
ο συγκεκριμενος συλογος βασικα ξαναζωντανεψε τη φυλη. αν δεν ειχαν γινει προσπαθειες σημερα δεν θα ειχε κανενας τετοιους σκυλους . η πιθανοτητα να εχει καποιος παρει απο αλου σκυλους και να εκανε το ιδιο με τη βοηθεια κτηνιατρων και ειδικων κριτων στις ρατσες ειναι στα ορια του αδυνατου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη σταυρος γ : 03-09-08 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries