Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-09-14, 08:43
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχεις βάλει κάλτσες ή κάποιο άλλο είδος μηχανικής φίλτρανσης όταν έβγαλες το σκίμερ? Algae scrubber και chaeto καταναλώνουν τα "πάντα" και νιτρώδη νιτρικά και αμμωνία και φωσφορικά, αλλά από τα μικροσωματίδια που αιωρούνται και τα πιάνει το σκιμερ δεν σε βοηθάει, οπότε λογικά θα έπρεπε να σου βγάζει κάτι και το σκίμερ σου!!
Προσωπικά σε αυτό που έχω καταλήξει εγώ είναι κάλτες (καθάρισμα κάθε 3-4 μέρες) και scrubber, χωρίς σκίμερ.. Φυσάω βράχο και άμμο περιοδικά, αλλά είναι σχετικά καθαρό και το νερό διαυγές! Νιτρικά στο καθάρισμα του scrubber φτάνουν το πολύ 5ppm και μετά μηδέν (5ppm είναι η χαμηλότερη διαβάθμιση που έχω στο τεστ). Έχω αφήσει τις καλτσες και 10 μέρες χωρίς να τις καθαρίσω στις διακοπές μου και οι μετρήσεις ήταν οι ίδιες!!!
Σε ένα 30λιτρο που είχα αρχικά και έχω ακόμα από τον Μάρτιο, στρωμένο, με ανεμώνες καβουράκια και 2 ψαράκια και εξωτερικό φίλτρο παρατήρησα το εξής!! Καθώς οι πλαστικοί σωλήνες του φίλτρου που περνούν μέσα στο ενυδρείο είναι διαφανείς () και ακριβώς κάτω από τα φώτα, και η ροή του νερού μεγάλη, έπιαναν καφέ άλγη και τους καθάριζα κάθε 10-15 μέρες.. Αμέλησα για κανά μήνα καθώς η ροή δεν είχε ελαττωθεί πολύ και παρατήρησα καταπράσινη turf μέσα!! Από τότε που εμφανίστηκε, αν και μειώθηκε η ροή, δεν καθάρισα τους σωλήνες και παρατήρησα οτι αμμωνία νιτρικά κλπ... όλα μηδέν, αφήνοντας το νερό 2 βδομάδες ταΐζοντας κανονικά.. Καθάρισα τους σωλήνες, μετά απο μία βδομάδα είχα νιτρικά.. Τώρα κλείνω 3 βδομάδες δεύτερο τεστ, με νήματα πράσινης άλγης να κολυμπάνε μέσα στους σωλήνες, χωρίς αλλαγή νερού και είναι όλα πάλι μηδέν!!! Αν και έχει μειωθεί η ροή είναι ακόμα αρκετη!! Να το ανεβασω κάπου σαν πατέντα για νέα κατασκευή Scrubber???
Έχω και σφουγγάρι και φλος στο φίλτρο που καθαρίζω κάθε 5-6 μέρες..
Σίγουρα το σκίμερ έχει τα οφέλη του, αλλά scrubber/chaeto κάνουν θαύματα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries