Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 31-12-02, 15:49
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Νομίζω το παρατράβηξα το topic. Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα. Σήμερα έκανα στον εαυτό μου το χριστουγεννιάτικο δώρο. Αγόρασα τελικά το aquarium kit της M&P το 112λιτρο (85x35x40) με 200 € τελικά (το ΦΠΑ μέσα στην τιμή) μετά από μισάωρη διαπραγμάτευση καθώς ήθελα να μου το πουλήσει 220 € + ΦΠΑ. Νομίζω ότι η τιμή που πλήρωσα είναι καλή αφού μου επιτρέπει να αρχίσω το ακουαρίζιν ομαλά και το κιτ περιέχει:
- εσωτερικό φίλτρο eheim 201080 (500lt/hour) με σφουγγάρι
- θερμοστάτη 150 watt Jager TSRH 25-300 Aquarium Thermostat Heater
- θερμόμετρο της M&P (λίγο ενοχλητική η κλίμακα αλλά θα τη συνηθίσω που θα πάει.
- 2x18 watt λαμπτήρες με γαμάτα ακροφύσια!!! Γενικώς το καπάκι είναι εντυπωσιακό αν και πλαστικίζει
- 3 υγρά της Tetra, AquaSafe, EasyBalance και PlantaMin τα οποία ΔΕΝ περιέχουν οδηγίες στα Αγγλικά και δεν έχω ιδέα για το τι χρησιμοποιούνται ... μήπως μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει καθώς και για την σωστή δοσολογία για τα λίτρα μου;
- 1 TetraMin Pro Premium Flakes ... πρέπει να το ψάξω να δω αν μπορώ να αρκεστώ για την ώρα με αυτό για τα ψαράκια μου.

Αυτά. Επίσης παράγγειλα και μια μεταλική βάση πολύ απλή σε μαύρο χρώμα. Μου την δίνει τσάμπα ο μάστορας αν την βάψω λέει εγώ!!! (σήμερα νομίζω ότι οι διαπραγματεύσεις μου είναι για όσκαρ!)
Επομένως αυτό το πσκ αρχίζω το στρώσιμο, πρώτα ο Θεός.

Λοιπόν, το πρώτο βήμα έγινε. Ελπίζω να είστε και εσείς ευχαριστημένοι 112 λίτρα νομίζω ότι είναι μια καλή αρχή και όχι τα 40 που ήθελα ... μα τι έπινα;;; Επίσης βρήκα και μια παλιά 25 λιτρη παλιά μου γυάλα την οποία θα την έχω για τις αλλαγές αλλά και για καραντίνα.

Λοιπόν, θέλω τις συμβουλές σας τώρα όσον αφορά:
1. αρκεί το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο ή θα ήταν προτιμότερο να βάλω κάποιο άλλο μέσο; Το σφουγγάρι λέει το manual ότι θα πρέπει να το αλλάζω κάθε 3 με 4 καθαρισμούς. Γνώμη;

2. ξέρω ότι τα διακοσμητικά κοστίζουν. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να καταφύγω σε κάτι το οποίο η φύση το δίνει απλόχερα; Πού πρέπει να πάω ... παραλία, σε κανά ποτάμι ίσως;
Δεν θέλω πολλά διακοσμητικά ... θα μου άρεσαν 2-3 μεγάλες πετρές για να μεγαλώσω πάνω java fern και έναν τεράστιο τεχνητό κορμό ή τέλοσπαντών κάτι σε μπαμπού μιας και είναι υδρόβιο και δεν σαπίζει.

Αυτά ... πετάω στα σύννεφα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries