Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 30-12-02, 15:36
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

λοιπόν σήμερα ήταν μια επεισοδιακή ημέρα ... απογοητεύτηκα τελείως με την κατάσταση των πετ στόρς στα Χανιά ... όσο χαρούμενος είμαι που ξαναπιάστηκα με το χόμπυ ... τόσο ανώμαλα προσγειώθηκα με την ανυπαρξία υπευθυνότητας και γνώσης των καταστηματαρχών. Στα Χανιά υπάρχουν γύρω στα 8 πετ στόρς που ''ασχολούνται'' με ενυδρεία γλυκού νερού ... για θαλάσσης ούτε συζήτηση ...
λοιπόν, τα επισκέφτηκα όλα σήμερα ... Κ.Ο.Λ.Α.Σ.Η. ... χρυσόψαρα να κολυμπούν με νέον και γλύφτες με χελωνάκια ...
ενυδρεία σκονισμένα, σπασμένα ... αληθινά φυτά φυσικά δεν υπάρχουν και όταν ανέφερα την λέξη 'παραγγελία' γύρισε ένας και είπε ... μα τι νομίζεις, πιτσαρία είμαστε;
Τέλοσπάντων για να μην πολυλογώ, κατέφυγα σε ένα κατάστημα πώλησης ζωοτροφών το οποίο ναι μεν φέρνει ενυδρεία και τα εξαρτήματά τους αλλά όχι ψαράκια. Η γυναίκα που το έχει καλή μεν και εξυπηρετική αλλά λίγο ανοργάνωτη.
Από τη στιγμή που μπήκα στον χορό θα χορέψω όμως ... θέλω να επισκεφτώ και τα καταστήματα του Ηρακλείου τα οποία προσδοκώ ότι είναι σαφώς περισσότερα και καλύτερα αλλά κρατώ πισινή γιατί πολλά έχουν δεί τα μάτια μου.
Βρήκα 2 ενυδρεία της EHEIM πακέτα με φίλτρο της εταιρίας, θερμοστάτη, καπάκι με έναν λαμπτήρα φθορίου, ΠΟΛΥ χοντρό γυαλί και γενικώς τα ομορφότερα που είδα.
Διαστάσεις:
το πρώτο 60χ30χ35 63 λίτρων και τιμή 150 ευρώ
και το δεύτερο 80χ35χ40 112 λίτρων και τιμή 220 ευρώ ...
μου φάνηκαν λογικές τιμές (φπα μέσα) και έχουν και 3 χρόνια εγγύηση από την εταιρία!!!
Υποθέτω ότι μια εταιρία σαν την eheim να μην βγάζει σκάρτα ενυδρεία. Τα ενυδρεία έρχονται όπως είπα με εσωτερικά φίλτρα της eheim ... όχι κυλινδρικά αλλά κάτι περίεργα ... μαλακία μου που δεν θυμάμαι το μοντέλο αλλά μου είπε η μαγαζάτορας ότι είναι νέο μοντέλο καθώς τα ενυδρεία αυτά τα παρέλαβε την περασμένη εβδομάδα. Επίσης έρχονται με θερμοστάτη της εταιρίας στα 50 w, μια τριάδα φαρμάκων της tetra (aqua safe και σια), 2 κουτάκια φαγητό της tetra, μερικά φυτά ψεύτικα και αυτά.
Εντάξει δεν με ενδιαφέρει το τι περιέχει αφού θα πάρω σοβαρότερα μηχανήματα. Απλώς βρε παιδιά θέλω την γνώμη σας ως προς την τιμή και φυσικά αν γνωρίζετε για τα συγκεκριμένα ενυδρεία της eheim. Πάντως μου έκανε εντύπωση το πάχος του γυαλιού και το όμορφο και συνάμα λειτουργικό καπάκι τους με ειδικές υποδοχές για καλώδια και σωλήνες ... αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι η υποδοχή της λάμπας δεν έχει διαχωριστικό από την επιφάνεια του νερού ... βέβαια αυτό με μαγκιά και μεράκι φτιάχνει. Τα ενυδρεία ασήκωτα ... ρώτησα και για μεταλλική βάση και μου είπαν σε αυτές τις διαστάσεις απλό στήριγμα γύρω στα 100 ευρώ. Φυσικά με 2 ντουλαπάκια και ανοίγματα από την πίσω μεριά για καλώδια και σωλήνες. Είδα και το 2213 της eheim αλλά αυτό είναι εξωτερικό και ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Το 2208 λέτε να είναι αρκετό για το 112 λίτρο;;;
Α! και για τεστ κιτς δεν συζητάμε ... δεν μπόρεσα να βρω πουθενά εκτός από τεστ για ph. Μου φαίνεται ότι θα ανέβω Αθήνα ή θα κάνω αγορές από ιντερνετ γιατί θα φρικάρω. Ρε παιδιά αν ανέβω Αθήνα θα μου κάνει κανείς παρέα;;; Περιμένω τα σχόλιά σας όσον αφορά τα ενυδρεία που ανέφερα.

Παύλος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01981 seconds with 11 queries