Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 18-02-11, 05:57
el.stel Ο χρήστης el.stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ας πω και εγώ την δικια μου ιστορία. Ξεκίνησα με 5 CRS σε 80 λίτρα και έχασα μια μετα από 2 εβδομάδες. Μετα από 3 εβδομάδες παρατήρησα μια έτοιμη να γεννήσει. Τρελός από τη χαρά μου παρατηρούσα τότε το ενυδρείο καθημερινά, από άκρη σε άκρη, περιμένοντας με ανυπομονησία. Έτσι κατάφερα να δω μερικά μικροσκοπικά νεογέννητα. Ήμουν τρισευτυχισμένος. Και μετα απλά τα έχασα … Έψαχνα με τον μεγεθυντικό αλλά τίποτα.
Μετα από μερικές μέρες βρήκα ένα. Είχα ξεκινήσει και ένα thread εδώ πριν κανά 2μηνο και ρωτούσα τους έμπειρους του forum για συμβουλές, μιας και η μοναδική θηλυκιά μου, ήταν πάλι ετοιμόγεννη.

Έτσι λοιπόν κατέληξα στο ότι τα πρώτα νεογέννητα μου τα έφαγαν τα τετρας που έχω μαζί τους στο ενυδρείο (μεγάλη βλακεία αλλά δεν μπορούσα να τα διώξω). Αφού βάλω λοιπόν την μάνα σε μια γενηστρα με moss και φεύγω μια εβδομάδα για Άμστερνταμ. όταν γύρισα και άρχισα με αγωνία να παρατηρώ το ενυδρείο, νόμισα πως ήμουν ακόμα υπό την επήρεια της μαριχουάνας. Βλέπω 4 μικρά τα οποία ήταν προφανώς από την πρώτη γέννα και μέσα στη γεννηστρα, καμιά 12αρια!!!

Μέχρι σήμερα όλα πάνε τέλεια. Περιμένω να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά πριν να τα βγάλω έξω και γίνουν τροφή για τα θηρία πάλι.
Το ενυδρείο μου είναι φουλ φυτεμένο με μπουκάλα CO2 με ελάχιστα λιπάσματα σε αραιά χρονικά διαστήματα, με Ph να κυμαίνεται μεταξύ 7 και 7,2 και ΚΗ=9 και GH=10. Έχω επίσης 4 red nose, 2 bee και 4 sunkist να τους κάνουν παρέα.

Τις 2 τελευταίες εβδομάδες ρίχνω και μια τροφή σε μορφή σκόνης για τα νεογέννητα CRS (shirakura – chi ebi) καθώς και την DIY τροφή του Raven. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν υπάρχει στο διαδίκτυο για CRS και απορώ γιατί δεν με έχει παρατήσει ακόμα η κοπέλα μου.

Αυτές τις λίγες πληροφορίες και από μένα…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 22-02-11 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries