Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-02-11, 02:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το περιμενα οτι δεν θα επαιρνες και πολλες απαντησεις στο θεμα σου, μιας και στην Ελλαδα , δυστυχως, ειναι πολυ λιγοι αυτοι που διατηρουν παραγωγικες αποικιες απο CRS.

Ας πουν λοιπον την επμειρια τους απο αυτες τις γαριδουλες, οσοι εχουν ή ειχαν εστω και λιγες στα ενυδρεια τους.

Εγω θα αναφερω την δικη μου εμπειρια...
Ξεκινησα με 11 bee και CRS και λογω μικρου ενυδρειου και καποιου ατυχηματος, εχασα τις περισσοτερες. Αγορασα αλλες 4 και τις εβαλα σε 200 λιτρα. Γρηγορα αναπαραχθηκαν και μετα απο 4-5 μηνες εφτασα να εχω πανω απο 100. Ολα πηγαιναν καλα ως τον Ιουλιο. Επειτα, ετσι ξαφνικα αποφασισαν να μην ξαναγεννησουν.
Τωρα εχω μια γερασμενη αποικια, αυγωμενη γαριδα εχω να δω εδω και μηνες και ο αριθμος τους εχει μειωθει στο μισο.
Στο ιδιο ενυδρειο οι blue pearl συνεχιζουν να αναπαραγονται κανονικα, οχι ομως και οι CRS !!
Αυτο ειναι ενδεικτικο του ποσο ευαισθητες και περιεργες γαριδες ειναι..
Οταν λοιπον καποιος αποφασιζει απο red cherry να παει σε CRS, θα πρεπει να σκεφτει οτι ειναι παρομοιο σαν να πηγαινει απο τα guppy στους δισκους.

Οντως δεν ειναι τοσο δυσκολες, αλλα θελει καλο διαβασμα, προετοιμασια, σωστο ενυδρειο (καλυτερα species tank) πανω απο 50 λιτρα, χαμηλο ΡΗ και σκληροτητες, πεντακαθαρο νερο με μηδενικα νιτρικα, πολυ καλη φιλτρανση, πολυ καλη διατροφη, σωστο φωτισμο, μικρες και συχνες αλλαγες, θερμοκρασια κατω των 25 ( με οριο τους 28 ) , ξεκινημα με τουλαχιστον 10 ατομα (ξερω ειναι ακριβες αλλα...) και κυριως...σταθεροτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01673 seconds with 11 queries