Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 18-10-06, 22:30
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Post 2ο Ιατρικό Ανακοινωθέν

Σήμερα ,τόσο στην πρωινή όσο και στην μόλις πριν συνομιλία μας με το καθηγητή ,δόθηκαν η ημερομηνία πραγματοποίησης της επέμβασης, οι απαραίτητες οδηγίες προετοιμασίας του ασθενή πριν ,καθώς και κάποιες λεπτομέρειες για τις κρίσιμες ώρες.
Η ημερομηνία που μου προτάθηκε είναι στις 25/10/06 και ώρα 11.00πμ (δεν είναι οριστική).
Οδηγίες
1.Στον blackberry θα πρέπει για τρεις ημέρες πριν την επέμβαση και τρεις ημέρες μετά να χορηγείται μαζί με τη τροφή και αντιβίωση γενικής χρήσης. Μου πρότεινε την Trebisan(κάπως έτσι) η οποία χρησιμοποιείται για όλα τα ζωντανά του κόσμου(κότες, γάτες, ψάρια κλπ).
Για την δοσολογία δεν μπορούσε να είναι ακριβής. Πρότεινε λίγη αντιβίωση στην τροφή, όσο απορροφήσει.
Στην ερώτηση μου: ποιος ο λόγος να χορηγηθεί αντιβίωση πριν
Μου απάντησε :για να προλάβουμε τυχών μολύνσεις (Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα).
2. θα πρέπει να μείνει νηστικός ένα 24ωρο πριν(λογικότατο) .
3.Μαζί με το ψάρι πρέπει να τους πάω και 20lit νερό του ενυδρείου(επίσης λογικό).

Τώρα όσον αφορά το κατά πόσο μαζί με μια πετυχημένη επέμβαση θα βγει και ο ασθενής σώος ,οι απαντήσεις θα έλεγα με κάλυψαν μεν δεν με καθησύχασαν απολύτως, δε.
Έχουμε και λέμε
Στα πλην:
1.Πρώτη φορά αντιμετωπίζεται τέτοια περίπτωση
2.Δεν γνωρίζουμε πως θα αντιδράσει ο οργανισμός του ψαριού κατά την διάρκεια
3.Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα υπάρξουν επιπλοκές αργότερα .
Στα συν:
1.Για τη αναισθησία μου τόνισε υπάρχει μεγάλη εμπειρία και δεν πρέπει να με απασχολεί καθόλου. Θα χρησιμοποιηθεί το γνωστό αναισθητικό MS222 που θα δίνεται σε δόσεις.
2.Η όλη διαδικασία θα προχωρά με αργούς ρυθμούς και όσο γίνεται με ασφαλείς χειρισμούς .

Ειπώθηκαν και άλλα που δεν είναι του παρόντος. Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση (εκτός όλων των άλλων )ήταν που μου ζήτησε όταν συναντηθούμε να τον ενημερώσω για τον σύλλογο και εξέφρασε την επιθυμία να εγγραφεί και μέλος του συλλόγου.

Από την άλλη ,η κατάσταση του Blackberry είναι σταθερή.

Παρακαλώ τα τεκμηριωμένα σχόλια σας τοσο για τη χορήγηση αντιβίωσης αλλά και για ότι άλλο έχει "πέσει" στην αντίληψη σας.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 11 queries