Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 25-08-06, 12:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Αν και έχω γραφτεί στο forum από 27/10/2005 αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ!
Αρχικά λοιπόν καλώς ήρθες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Αφορμή για την είσοδο μου στο "σπορ" ήταν η προσφορά του Carrefour από όπου αγόρασα ένα ενυδρείο 54 λίτρα. Δυστυχώς δεν είχα χώρο για μεγάλύτερο.. Το ενυδρείο παραμένει στο κουτί του (απλά το άνοιξα να δω μήπως είναι σπασμένο) μέχρι να κατορθώσω να κάνω λίγο χώρο στο δωμάτιο γραφείο του σπιτιού ώστε να βρει την θέση του. Επιπλέον επειδή δεν μου αρέσει να παίζω με ζωντανά πλασματάκια, και επειδή είμαι εντελώς αρχάριος θέλω να μάθω πρώτα μερικά πράγματα ώστε να μην καταλήξει το ενυδρείο ...Αουσβιτς!!
Πολύ σοφή η σκέψη σου! Αντί λοιπόν να ξεκινήσεις όπως εμείς (οι περισσότεροι)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva

Καταρχήν επειδή το ενυδρείο ήταν μάλλον φτηνό δεν θεωρώ ότι τα εξαρτηματα που το συνοδευουν ειναι πρωτης ποιοτητας οποτε σκεφτομαι την αγορα ενος 2ου θερμοστατη και ενος 2ου φιλτρου που θα δουλευουν παραλληλα με τα υπαρχοντα ωστε αν καιτ δεν δουλευει καλα ή χαλάσει να μην εχω προβλημα.
Ο θερμοστάτης από όσο γνωρίζω δεν έχει κανένα απολύτος πρόβλημα σε αντίθεση με το φίλτρο το οποίο είναι ανεπαρκέστατο. Οι λύσεις είναι λοιπόν δυο ή ένα καλό εσωτερικό και η καλύτερη ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο για να μην έχεις απώλεια λίτρων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Σκοπευω να "στρώσω" το ενυδρείο από την αρχή με την μεθοδο της αμμωνίας, χωρις να χρησιμοποιησω υλικο απο στρωμενο φιλτρο ωστε να μαθω περισσοτερο και να αποκτησω καποια εμπειρια, σημειωνοντας μάλιστα και ότι ενεργεια κανω. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι έστρωσε το ενυδρείο...
Θα ήθελα τώρα να βάλω λίγα (3-4) εύκολα φυτά για να ειναι πιο εμφανισιμο και νομίζω και πιο κοντα στο φυσικο περιββαλλον των ψαριών. Μου σύστησαν elodea και anubia. Σαν υπόστρωμα για το ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω ψιλό χαλικάκι, συνεπως από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι μάλλον ακατάλληλο για τα φυτά. Οπότε σκέφτηκα να πάρω μικρά κεραμικά γλαστράκια τα οποία θα κρύψω με πέτρες, και στα οποία θα φυτέψω τα φυτά. Το κέρδος από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, βγάζουμε το γλαστράκι και...τέλος!
Σωστά κάνεις και σκέφτεσε να στρώσεις το ενυδρείο με αμωνία (αγόρασε όμως πολύ μικρό μπουκαλάκι ε!!!!)
Για τα φυτά που λες το υπόστρωμα ως υποστρωμα με θρεπτικά δεν είναι απαραίτητο. Αντί λοιπόν για ανούμπια σε γλαστράκι μπορείς να βρεις ανούμπια δεμένη σε ξύλο (ρίζα) ή να την πάρεις εσύ σε γλαστράκι και να την δέσεις σε κάποιο ξύλο (Driftwood ή mopani).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Εναλλακτική λύση στα γλαστράκια έχω σκεφτεί να βάλω τα φυτά επάνω σε ένα κομμάτι από ξύλο κληματαριάς το οποίο αφού θα το πλύνω με το πιεστικό για να καθαρίσει σκέφτομαι να το βράσω για να ξεφορτωθώ τους μικροοργανισμούς που έχει επάνω του. Πως τοποθετούνται τα φυτά όμως επάνω στο ξύλο δεν ξέρω - απλά το έχω διαβασει μονο και σε φωτογραφίες.
Άστο αυτό δεν θα σου το πρότεινα (για την κληματαριά) γιατί είναι αρκετά δύσκολο. Πως δένεις τα φυτά σε ξύλα (κατάλληλα όπως τα παραπάνω)!? Με πετονιά και χωρίς να πληγώσεις τις ρίζες δηλ. δεν χρειάζετε πολύ σφίξιμο.


Εφόσον λοιπόν φτάσουμε εδώ και έχεις στρώσει το ενυδρείο σου, μέχρι να αποφασίσεις για το είδος των ψαριών που θέλεις, κατά προτίμιση μικρά είδη (θα σου πουν και άλλοι φίλοι εδώ προτάσεις για τα λίτρα σου) καλό είναι να ρίχνεις μια δυο σταγόνες αμωνία στο ενυδρείο για να συνηρηθεί το φίλτρο σου.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01917 seconds with 11 queries