Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-08-06, 11:34
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Σωστό ξεκίνημα για αρχάριο - παρακαλώ την γνώμη σας!

Αν και έχω γραφτεί στο forum από 27/10/2005 αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ!

Αφορμή για την είσοδο μου στο "σπορ" ήταν η προσφορά του Carrefour από όπου αγόρασα ένα ενυδρείο 54 λίτρα. Δυστυχώς δεν είχα χώρο για μεγάλύτερο.. Το ενυδρείο παραμένει στο κουτί του (απλά το άνοιξα να δω μήπως είναι σπασμένο) μέχρι να κατορθώσω να κάνω λίγο χώρο στο δωμάτιο γραφείο του σπιτιού ώστε να βρει την θέση του. Επιπλέον επειδή δεν μου αρέσει να παίζω με ζωντανά πλασματάκια, και επειδή είμαι εντελώς αρχάριος θέλω να μάθω πρώτα μερικά πράγματα ώστε να μην καταλήξει το ενυδρείο ...Αουσβιτς!!

Καταρχήν επειδή το ενυδρείο ήταν μάλλον φτηνό δεν θεωρώ ότι τα εξαρτηματα που το συνοδευουν ειναι πρωτης ποιοτητας οποτε σκεφτομαι την αγορα ενος 2ου θερμοστατη και ενος 2ου φιλτρου που θα δουλευουν παραλληλα με τα υπαρχοντα ωστε αν καιτ δεν δουλευει καλα ή χαλάσει να μην εχω προβλημα.

Σκοπευω να "στρώσω" το ενυδρείο από την αρχή με την μεθοδο της αμμωνίας, χωρις να χρησιμοποιησω υλικο απο στρωμενο φιλτρο ωστε να μαθω περισσοτερο και να αποκτησω καποια εμπειρια, σημειωνοντας μάλιστα και ότι ενεργεια κανω. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι έστρωσε το ενυδρείο...

Θα ήθελα τώρα να βάλω λίγα (3-4) εύκολα φυτά για να ειναι πιο εμφανισιμο και νομίζω και πιο κοντα στο φυσικο περιββαλλον των ψαριών. Μου σύστησαν elodea και anubia. Σαν υπόστρωμα για το ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω ψιλό χαλικάκι, συνεπως από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι μάλλον ακατάλληλο για τα φυτά. Οπότε σκέφτηκα να πάρω μικρά κεραμικά γλαστράκια τα οποία θα κρύψω με πέτρες, και στα οποία θα φυτέψω τα φυτά. Το κέρδος από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, βγάζουμε το γλαστράκι και...τέλος!

Εναλλακτική λύση στα γλαστράκια έχω σκεφτεί να βάλω τα φυτά επάνω σε ένα κομμάτι από ξύλο κληματαριάς το οποίο αφού θα το πλύνω με το πιεστικό για να καθαρίσει σκέφτομαι να το βράσω για να ξεφορτωθώ τους μικροοργανισμούς που έχει επάνω του. Πως τοποθετούνται τα φυτά όμως επάνω στο ξύλο δεν ξέρω - απλά το έχω διαβασει μονο και σε φωτογραφίες.

Αφού λοιπόν μπουν και τα φυτά σκέφτομαι να περιμένω λίγο καιρό μέχρι το ενυδρείο να βρει την ισορροπία του, και μετά να βάλω ψάρια. Εδώ είναι που έχω πολλα κενα στις γνώσεις μου νομίζω. Το πρέπει να ρίχνω στο ενυδρείο για να συντηρηθούν τα φυτά? Φαντάζομαι κάποιο υγρό λίπασμα πάντως όχι CO2 και άλλα "εξωτικά" για μένα κόλπα... Και με τα βακτηρίδια που αναπτύχθηκαν κατα το στρώσιμο τί τρώνε για να διατηρηθούν? Μήπως πρέπει να συμπληρώνω ποσότητες αμμωνίας ακόμη ώστε να βρίσκουν τροφή? Κάπου διάβασα ότι τα φυτά καταναλώνουν ως δική τους τροφή την αμμωνία (άρα τα βακτηρίδια θα λοιμοκτονήσουν και θα πεθάνουν?) και αν αυτό είναι σωστό τότε γιατί αντί για στρώσιμο στο ενυδρείο δεν βάζουμε από την αρχή μερικά φυτά ώστε να καταπολεμήσουμε τον βασικό αυτό ρύπο και να τελειώνουμε από την αρχή?

Ας υποθέσουμε ότι όλα καλά μέχρι εδώ και έρχεται η ώρα των ψαριών. Σκέφτομαι να βάλω φτηνά, εύκολα να βρίσκονται και εύκολα να συντηρούνται ψάρια. Καταρχήν 2-3 ψάρια βυθού (γλείφτες?) ώστε να καθαρίζεται καλύτερα το ενυδρείο. Επίσης ένα κοπάδι από 5-6 μικρά ψαράκια (2-3 cm μέγεθος ενήλικου)που θα κολυμπούν μαζί θα ήταν το ιδεώδες για μένα.
Εδώ θα ήθελα τις δικές σας προτάσεις - σαν πιο έμπειροι από μένα - για το τί θα μπορούσε να μπει.

Σας περιέγραψα όσο πιο αναλυτικά γινόταν τις σκέψεις και προθέσεις μου. Θα ήθελα την συνολική σας γνώμη σχετικά δεν σας αρέσει ή τί πρέπει να αλλαχτεί με βάση την δική σας προσωπική εμπειρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03966 seconds with 11 queries