Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 01-08-12, 00:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω με τον απο πανω απλα να προσθεσω κιεγω τη σκεψη μου,οτι οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουμε τα ζωα σαν αυτα να εχουν συνειδηση.δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο,γιατι η ανθρωπινη συμπαθεια ευνοει την επιβιωση τους.μαλιστα καποια απο αυτα εχουν εξελιχθει ωστε να την προκαλουνε κιολας (βλεπε σκυλους),αλλα μεχρι να αποδειχθει οτι εστω καποια ζωα(αν οχι ολα) εχουνε συνειδηση,και δεν ζουνε με βαση τα ενστικτα τους κ μονο δε νομιζω οτι μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα.κατα τη γνωμη μου,αν θελουμε να αποκαλουμαστε "ανωτερο" ειδος θα πρεπει να φερθουμε σε ολα τα ζωντανα σαν ισοτιμα με εμας.
οσο για το αν ειναι χομπι η οχι το ενυδρειο,προσωπικα θεωρω χομπι την ενασχοληση,τις ρουτινες, το διαβασμα,τη μελετη(συνηθειες,συνθηκες,κλπ) και την παρατηρηση συμπεριφορων των ψαριων,και οχι την "παρουσια" τους αυτη καθαυτη.κατα τον ιδιο τροπο μπορει καποιος να ασχοληθει κ με τα σκυλια κ ετσι να το θεωρησω χομπι.κιεγω εχω σκυλο,αλλα δεν το θεωρω χομπι,εκτος απο οταν την παιρνω μαζι σε εκδρομες,η τη βγαζω βολτα.
τωρα οι τυποι εκει με την "ευζωια",αν και κανουνε προσπαθεια στη σωστη κατευθυνση(ισως),νομιζω οτι τα εχουνε λιγο μπερδεμενα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01353 seconds with 11 queries