Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 03-10-11, 07:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αλεξ παπ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικα ωριμες και προπαντος υπευθυνες τοποθετησεις πανω σε καιρια οικολογικα θεματα που αφορουν το αμεσο περιβαλλον μας.
Εγώ χαίρομαι, που οι δικές μου ανησυχίες βρίσκουν σύμφωνους και άλλους φίλους με ανάλογους προβληματισμούς και ευαισθησίες.

Να σας πω δύο παραδείγματα απλά:

Έχω ένα μικρό κομμάτι γκαζόν. Η χρονιά για την κάμπια της νυκτοπεταλλούδας σηριβίδι ήταν και συνεχίζει να είναι ιδιαίτερα παραγωγική δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στο γκαζόν και στα λαχανικά. Άγγιξε όλους όσους ψεκάζουν συστηματικά...για την ώρα εμένα ακόμη και μάλλον την γλήτωσα και φέτος, μιας και η περίοδος αναπαραγωγής της συγκεκριμένης πεταλούδας φτάνει στο τέλος της.

Επίσης πολύ έντονη ήταν και συνεχίζει να είναι η παρουσία μιας αφίδας, της βαμβακάδας. Μια αφίδα που μπορεί να καταστρέψει πολύ εύκολα συγκεκριμένα είδη φυτών, όπως μηλιές, ιβίσκους, λαττάνες κ.λ.π. Ένας σωστός φίλος του κήπου, πρέπει σχετικά συχνά να παρακολουθεί τη ζωή του κήπου του γενικότερα, ώστε να του δίνεται η ευκαιρία να προλαμβάνει τα προβλήματα ενόσω είναι ακόμα πολύ γρήγορα και εύκολα στην αντιμετώπιση. Το πρόβλημα και φέτος είναι πολύ μεγάλο, τουλάχιστον στην Κύπρο. Είδα και συνεχίζω να βλέπω συχνά "κρούσματα" του εντόμου σε διάφορα φυτά στον κήπο μου λόγω κυρίως ότι περιμετρικά του σπιτιού μου υπάρχουν κάποιοι κήποι με κάπως παραμελημένη μέριμνα. Ο τρόπος δράσης κατά του εντόμου, είναι το κόψημο και καταστροφή του κλαδιού γιατί προτιμάει ιδιαίτερα τις άκρες με τα νεαρά βλασταράκια, είτε με ένα διάλυμμα καθαρού οινοπνεύματος, νερού και υγρού των πιάτων. Το μυστικό της χαλιναγώγησης της εξάπλωσης του εντόμου, είναι ο συνεχής έλεγχος των φυτών μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02427 seconds with 11 queries